Projekty

V Táboře vzniká místo kasáren nová bytová čtvrť

V areálu bývalých kasáren Jana Žižky v Táboře vzniká nová čtvrť. V ní by mělo stát do konce roku 2015 až 500 bytů a několik obchodů. Objekt stále patří městu. Náklady na vybudování komplexu činí zhruba jednu miliardu korun. Nová čtvrť se má jmenovat Dvorce.
Areál převzalo v létě 2008 sdružení společností Mane Holding a AZ bydlení za cenu 13 miliónů korun. Podle projektového manažera investorského sdružení Romana Lhoty si budou moci zájemci vybírat byty v cenovém rozmezí od 600 000 až 1,2 miliónu korun. V areálu, jenž se nachází na ploše více než šest hektarů, zatím stavební firma rekonstruuje administrativní budovu kasáren Jana Žižky. Vzniká čtyřpodlažní dům. Jde však o jediný objekt, který firma zrekonstruuje. Ostatní čeká demolice a byty vzniknou v novostavbách. Majitelem bývalých kasáren je stále město. S investorem podepsalo nájemní smlouvu a smlouvu o smlouvě budoucí. Podle ní se stane investor majitelem části komplexu při kolaudaci.
Původní termín dokončení prací investor ve smlouvě garantoval do konce roku 2015. V současnosti však není jisté, zda v tomto termín budou plánované tři desítky domů v areálu stát. Podle Lhoty práce zpomalila, kromě hospodářské krize, sanace zeminy, která byla v části bývalého areálu kontaminována.
Příprava na změnu kasáren v novou čtvrť trvala několik let. V roce 2006 se nejprve do soutěže přihlásila jen jedna firma. O rok později se ozvali další zájemci, a radnice proto na jaře 2007 vypsala nové řízení. Nakonec se přihlásilo sedm firem, tři nabídky ale musela posuzující komise vyřadit, protože nesplňovaly podmínky. Vítězný návrh pak 17. prosince 2007 schválilo zastupitelstvo.
Tábor převzal od armády kasárny Jana Žižky na konci listopadu 2006. Zhruba hektarovou část z kasáren o rozloze 7,5 hektaru si chce město ponechat jako rezervu.
zpráva ČTK, wd