Projekty, Průmysl a obchod

V Soběslavi začala obnova náměstí za 50 miliónů

V Soběslavi na Táborsku začala rekonstrukce náměstí, jejíž celkové náklady se odhadují na 50 mil. Kč bez DPH. Práce na přestavbě a úpravě plochy mohly zahájit už před několika roky, ale proti byli někteří občané. V první etapě se rekonstrukce týká severní strany náměstí. ČTK to řekl starosta Soběslavi Jindřich Bláha.
„Vyměníme kompletně povrchy, lavičky, koše a veřejné osvětlení,“ uvedl Bláha. První fáze skončí letos v říjnu. Na ní by měly navázat práce na dalších částech náměstí. Bláha uvedl, že radnice by chtěla na následující fáze rekonstrukce a úprav získat peníze z grantů. Dodal, že rekonstrukce však není podmíněna jen ziskem těchto peněz. Pokud by Soběslav s dotacemi neuspěla, projekt bude pokračovat z peněz města. „Potom by se ale celý proces protáhnul na tři až čtyři roky, protože bude náročnější si s tím v rámci rozpočtu poradit,“ řekl.
Rekonstrukce mimo jiné změní současný asfaltový a betonový povrch na kamennou dlažbu. Projekt původně počítal s redukcí zeleně, což se nelíbilo občanům. Proto přírodní plochy zůstanou v přibližně stejném rozsahu.
Rekonstrukci přes pět let brzdila také nevole lidí s možným rušením parkovacích míst. „Část z nich zmizí z prostranství před kostelem, ale jinak míst bude dost, aby mohli lidé na náměstí stát,“ uvedl Bláha.
zpráva ČTK