Projekty

V pražských Stodůlkách vyroste depozitář Uměleckoprůmyslového muzea

Centrálního depozitář pro Uměleckoprůmyslové muzeum v Praze (UPM) bude stát v pražských Stodůlkách. Mnoho let odkládaná stavba by měla pojmout četné muzejní sbírky a na jejím vzniku záleží také dlouho plánovaná rekonstrukce hlavní budovy muzea. Depozitář by měl být dokončen do konce roku 2015. ČTK to sdělil Miroslav Fuks, mluvčí společnosti PSJ, která depozitář postaví.
Depozitář se bude stavět jako objekt s nízkoenergetickým standardem. Budova má kruhový půdorys a bude mít zatravněnou střechu. Autorem projektu je pelhřimovská společnost AS PROJECT CZ. Stavba se bude financovat z Programu péče o národní kulturní poklad, z něhož stát platí rekonstrukce či novostavby sídel několika státních kulturních institucí. Mluvčí PSJ dnes uvedl, že stavba bude stát 231 mil. Kč bez DPH. Když před rokem vláda schválila vypsání zakázky na výstavbu depozitáře, uváděla se cena 390 mil. Kč bez DPH.
Stavbou centrálního depozitáře chce UPM získat nové prostory pro umístění cenných uměleckých děl, která spravuje. Zřídí se v něm také nová vědecká pracoviště i prostor pro přesun sbírkových předmětů a pracovišť v souvislosti s rekonstrukcí hlavní budovy muzea na Starém Městě. Součástí depozitáře bude i výstavní síň a kavárna, které budou přístupné veřejnosti.
Teprve až se bude stavět depozitář, rozhodne se o tom, kdy se bude rekonstruovat historická budova UPM. Z bohatých sbírek muzea vznikla loni na podzim nová expozice secesního umění v Obecním domě, která potrvá dva roky. Muzeum ze svých sbírek připraví také expozici kubismu v Domě U Černé matky boží v Celetné ulici.
zpráva ČTK
zdroj obr. AS PROJECT CZ, s. r. o. 
Depozitář Uměleckoprůmyslového muzea – vizualizace projektanta AS PROJECT CZ, s. r. o.