Projekty

V Praze byl zahájen provoz nové části metra A

V Praze byl po šesti letech od začátku stavby zahájen provoz nové části metra na trase A. Šestikilometrové prodloužení metra od původní konečné stanice Dejvická do Motola se čtyřmi novými stanicemi dopoledne slavnostně otevřeli premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) s pražskou primátorkou Adrianou Krnáčovou (za ANO) a vedením dopravního podniku. 

Od úterý došlo v souvislosti s prodloužením metra ke změnám jízdních řádů navazujících autobusů a tramvají.
Premiér při otevření metra v nové stanici Nádraží Veleslavín slíbil, že stát pomůže hlavnímu městu se zlepšováním dopravní infrastruktury, včetně výstavby dalších stanic metra, a s využíváním prostředků z Evropské unie. „Myslím, že na další výstavbu zejména pražského metra by měl v příštích letech přispět státní rozpočet,“ uvedl Sobotka. Sobotka slíbil Praze pomoc státu i s modernizací železničního spojení na Letiště Václava Havla v Ruzyni, které by mělo navazovat na metro právě ve stanici Nádraží Veleslavín. Modernizace podle premiéra vyjde levněji než prodloužení metra na letiště. Nové stanice ale mají podle premiéra smysl, protože ulehčí povrchové dopravě a zajistí lepší spojení do motolské nemocnice.
Stavba prodloužení trasy metra A začala v roce 2009 a stála zhruba 20 miliard korun. V novém úseku metra vznikly čtyři zastávky – Bořislavka, Nádraží Veleslavín, Petřiny a Nemocnice Motol. Podobně jako u některých málo vytížených stanic na lince metra C budou soupravy i v prodlouženém úseku metra A jezdit v omezeném režimu. V některé časy novými stanicemi pojede jen polovina souprav.
Kritici tvrdí, že nasměrování metra do motolské nemocnice nebylo šťastnou volbou, zvlášť v situaci, kdy chybí přímé spojení na letiště. Město navíc oproti původním slibům nepostavilo u nových stanic ani jediné záchytné parkoviště.
Terčem kritiky je také stanice Nádraží Veleslavín kvůli chybějícím eskalátorům z vestibulu na povrch. Generální ředitel Dopravního podniku Jaroslav Ďuriš k tomu novinářům řekl, že bezbariérový vstup bude vybudován v rámci modernizace železničního spojení. Upozornil, že určité bariéry jsou i ve stanicích Florenc, Dejvická a Zličín a že Veleslavín má bezbariérový přístup, protože tam je výtah. „Podle mě je to nafouknutý problém,“ uvedl Ďuriš. Plánovaní nosiči zavazadel, kteří budou prozatím pomáhat cestujícím na Ruzyň, jsou podle Ďuriše iniciativou letiště.
V úterý ráno se změnily jízdní řády autobusů a tramvají, zejména na území Prahy 5 a 6. Cestující na letiště nově vozí autobusová linka číslo 119. Také další autobusy místo v zastávce Dejvická začínají a končit jízdu na Veleslavíně, popřípadě na Bořislavce.
Se zprovozněním zhruba šestikilometrového úseku metra sice nemělo vedení města takové potíže jako s přibližně stejně dlouhým silničním tunelem Blanka, přesto má i tato stavba svá úskalí. Problémy jsou s čerpáním přibližně sedmimiliardové evropské dotace. Kromě kontroly ministerstva financí se stavbou zabývá i Nejvyšší kontrolní úřad a Úřad pro ochranu hospodářské soutěže.
Nové stanice metra A se od sebe vizuálně liší. Bořislavka, Nádraží Veleslavín a Petřiny mají na obložení stěn nástupišť různé odstíny červené barvy. Zelenobílá stanice Nemocnice Motol zase na rozdíl od nich leží téměř na povrchu. Její nástupiště má prosklenou střechu a vchází se do něj přímo z ulice.
Pražské metro se třemi linkami ročně přepraví stovky miliónů cestujících. V roce 2013 to bylo 584 miliónů lidí, v průměru tedy 1,6 miliónu denně. Vedení města dlouhodobě plánuje stavbu čtvrté trasy do Písnice, která bude označena jako D.
Stát se na dostavbě metra běžně finančně podílel ještě v 90. letech, kdy už podstatná část peněz šla z magistrátu a evropských fondů. Praha po roce 1990 do prodlužování metra investovala podle tisku bezmála 63 miliard korun. Sobotka pomoc státu přislíbil již loni v říjnu pro výstavbu trasy D.

Postup rozšiřování metra A
● 1978: otevření prvního úseku Leninova (nyní Dejvická)–Náměstí Míru, celkem sedm stanic
● 1980: rozšíření o úsek Náměstí Míru–Želivského
● 1985: zahájen provoz depa v Hostivaři, ale v úseku Strašnická–Depo Hostivař se jezdí jen jedním tunelem a bez cestujících
● 1987: zprovozněna stanice Strašnická a druhý traťový tunel v úseku Strašnická–Depo Hostivař
● 1990: do provozu uvedena stanice Skalka
● 2006: do provozu uvedena stanice Depo Hostivař
● 2015: rozšíření o úsek Dejvická–Nemocnice Motol
Zdroj: Dopravní podnik hl. m. Prahy
zpráva ČTK

Přidejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*