V Plzni skončila hlavní část rekonstrukce mostu generála Pattona, nejdůležitějšího a nejdelšího ve městě, po němž jezdí 50 000 aut denně a 800 tramvají. Doprava z centra na sídliště Lochotín, tedy na Karlovy Vary a Most, je nově vedena místo původních dvou třemi jízdními pruhy v obou směrech.
ČTK to řekl Zdeněk Kuťák, ředitel plzeňské oblasti Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD). ŘSD je investorem této letošní největší silniční stavby v Plzni za zhruba 175 miliónů korun bez DPH. Intenzita dopravy na mostě se zvýšila ze pět let o deset procent.
„Příprava stavby byla velmi náročná, protože se ze 70. let, kdy byl most stavěn, nedochoval žádný projekt ani jiné podklady, takže musela být provedena složitá diagnostika a zátěžové zkoušky,“ uvedl Kuťák při dnešním slavnostním zprovoznění mostu. Stavělo se 1,5 roku za provozu, protože dopravu na sever od města nebylo možné nikam převést. Po celou dobu opravy vždy fungovaly pro auta dva pruhy v obou směrech. Žádné vážnější nehody ani zácpy opravy nepoznamenaly. „Dokonce tam byly fáze, kdy bylo pracoviště na jedné i druhé straně (vždy na polovině mostu v jednom směru) a mezi tím jezdila auta,“ uvedl.
„Na začátku jsme se projektu báli, protože tudy vede nejvytíženější a nejdůležitější tepna ve městě,“ uvedl primátor Martin Zrzavecký. Předseda představenstva dodavatelské firmy Colas CZ Tomáš Krones poznamenal, že je rád, že některá města v ČR mosty nezavírají a nepodpírají, ale opravují. „Stavba skončí do poloviny příštího roku,“ dodal. Zbývají už jen sanační práce na spodní stavbě, která už je nejméně ze tří čtvrtin hotova a jsou na ní použity nejmodernější materiály i nátěr.
Opravu mostu přes řeku Mži a Tyršovu a Lochotínskou ulici zkrátil Colas CZ nejméně o jeden měsíc. „Přitom kvalita je skvělá. Vážíme si toho, že pracovali i o víkendech,“ řekl náměstek plzeňského ŘSD Miroslav Blabol. Navíc stavbaři vždy betonovali přes noc.
Pattonův most tvoří vlastně dva mosty vedle sebe o délce 227 metrů, postavené v roce 1971. Vedou po nich mezinárodní silnice. „Na nosné konstrukci, spodní stavbě, vozovkových vrstvách a tramvajové trati by minimálně dalších 30 let nemělo dojít k žádné závažné věci, která by nás nutila most zásadně opravovat,“ uvedl Kuťák.
Podle Blabola stavbu mírně zdražila nová mostní ložiska. Podle projektu měla být vyjmuta, repasována a vrácena zpět. „Kvůli tomu, že byla v horším stavu, než se čekalo, dali jsme tam ložiska úplně nová,“ řekl. Jde podle něj o nejmodernější typ kalotových ložisek, která umožňují pohyb mostní desky ve všech směrech. Na dosavadních válcových se mohla deska pohybovat jen dopředu a dozadu.
Město hradilo rekonstrukci tramvajové trati, upravilo chodníky a osadilo nové osvětlení na předmostí a vybudovalo cyklostezku.
zpráva ČTK