Projekty

V Motole se po opravách a dostavbě otevřela dětská nemocnice

V pražské motolské nemocnici se po opravách a dostavbě slavnostně otevřela jedna z největších dětských nemocnic v Evropě. Práce trvaly šest let a stály 4,4 miliardy korun. Byl to nejrozsáhlejší stavební projekt ve zdravotnictví za posledních 15 let.
Nemocnice díky němu získala moderní operační sály, nový pohotovostní příjem i střešní heliport. Dětská nemocnice v Motole se stavěla od roku 1964 do roku 1977. Podle ředitele byla v posledních letech v havarijním stavu. Ludvík zdůraznil, že rekonstrukce a dostavba se odehrávaly za plného provozu. Už dřív to označil za světový unikát. „Nemocnice je souborem všech možných dostupných dětských specialistů pod jednou střechou s tím rozdílem, že dřív operovali ve stodole a dnes v nejšpičkovějším možném zařízení," uvedl Ludvík.
Stavební práce se rozdělily do tří etap. Poslední část, která nyní skončila, stála 3,15 miliardy. Vznikl komplex moderních operačních sálů, urgentní příjem i nový heliport na střeše, který by měl fungovat od 1. srpna. Dětští pacienti mají teď také větší komfort. Na pokojích jsou maximálně po dvou. Samozřejmostí jsou lůžka pro rodiče. I při snížení počtu postelí pro nemocné, kterých je 350, je podle ředitele kapacita dostatečná.
Předcházející dvě etapy zahrnovaly opravy energocentra za zhruba 400 miliónů korun a rekonstrukci jednoho z křídel obřího pavilonu za miliardu. Ředitel už dřív tvrdil, že proti původním plánům z roku 2003 se cena nezvedla. Většinu peněz poskytl stát, část sumy dala nemocnice.
Na úplné dokončení podle vedení nemocnice chybí ještě asi 650 miliónů korun, a to na rekonstrukci dalšího křídla budovy. Ludvík uvedl, že se nyní jedná s ministerstvy zdravotnictví a financí o tom, zda se najdou v rozpočtu peníze. Pokud by se dětská nemocnice dobudovala, nabízela by prý 450 až 470 lůžek. Ludvík řekl, že by se pak „daly zavřít či nerekonstruovat některé kapacity" jinde, protože by se péče o děti v Praze a středních Čechách pokryla.
Dětský pavilon je součástí motolské fakultní nemocnice, která je největším zdravotnickým zařízením v Česku. Má přes 2400 lůžek. Ročně jeho ambulancemi projde přes 860 000 pacientů, 70 000 lidí je hospitalizováno. Nemocnice má víc než 5000 zaměstnanců, z nich je 1130 lékařů.
zpráva ČTK