Projekty

V Modřicích otevřeli první pasivní dům pro seniory

První pasivní dům pro seniory v České republice byl slavnostně otevřen v Modřicích na Brněnsku. Jeho stavba trvala rok a půl a vyšla na 64 miliónů korun. Nabízí 41 komfortních bytů. Zájem seniorů předčil všechna očekávání. První z nich se nastěhují v první polovině února, řekla ČTK Iva Černá z Centra pasivného domu.
 
Pasivní dům, který je unikátním v tuzemském energeticky šetrném stavebnictví, stojí v Nádraží ulici. „Dům je přizpůsobený potřebám starších lidí, kteří mohou mít omezenou možnost pohybu, nicméně jsou soběstační,“ uvedla Černá.
Dům nabízí byty 1+kk a 2+kk. Všechny byty mají vlastní hygienické zázemí, kuchyňský kout, terasu nebo balkón. V areálu domu je také společná zahrada a jezírko. „Jednotlivé budovy jsou vybaveny centrální rekuperační jednotkou ke zpětnému získávání energie, slunečními kolektory a kotlem na peletky s akumulačním zásobníkem,“ uvedla Černá. Budovy mají zelenou střechu, která bude v létě ochlazovat a přispívat k příjemnému klimatu, a nádrže na dešťovou vodu, které umožní její využití na splachování toalet nebo zalévání zahrady. Dešťová voda se bude dostávat také do jezírka v zahradě, u kterého je pro seniory posezení.
Náklady na stavbu činily 64 miliónů korun. Necelých deset miliónů pokryla dotace ze Státního fondu životního prostředí ČR. Zbytek uhradily Modřice.
Zájem o bydlení v pasivním domě byl velký. Už při zahájení jeho stavby přišlo neuvěřitelných 117 žádostí o umístění v něm. „Prvních 25 obyvatel se do něj přestěhuje v první půli února,“ uzavřela Černá.
zpráva ČTK