Projekty

V Mexiku otevřeli nejvyšší most světa

Mexický prezident Felipe Calderón ve čtvrtek slavnostně otevřel most Baluarte, který je nejvyšší na světě. Přemosťuje údolí v pohoří Sierra Madre Occidental ve výšce 390 metrů a je součástí dálnice, která vede jedním nejtěžších terénů Mexika.
Most Baluarte, foto EFELanový most je tak vysoký, že by se pod něj vešla Eiffelova věž, a dlouhý je 1124 metrů. „Tento projekt spojí lidi v severním Mexiku jako nikdy nic předtím," řekl Calderón při otevření mostu. Přítomni byli také zástupci Guinnessovy knihy rekordů, aby mu předali uznání o mimořádnosti technického díla.
Otevření mostu je součástí akcí, jimiž si Mexiko připomíná 200. výročí získání nezávislosti na Španělsku. Doprava na něm bude zahájena později a úřady očekávají, že tato nová trasa oživí cestovní ruch i obchodní výměnu v oblasti.
Dálnice mezi Mazatlánem na pacifickém pobřeží a vnitrozemským Durangem nahradí pověstnou nebezpečnou silnici klikatící se horským terénem pohoří Sierra Madre Occidental a nazývanou Ďáblova páteř. Kromě mostu Baluarte bude na trati dalších osm mostů o výšce přesahující 300 metrů a dále pak 60 tunelů. Cesta mezi Mazatlánem a Durangem by se měla zkrátit o šest hodin.
Dálnice má být postupně dobudována a propojí nakonec obě pobřeží Mexika.
Dosud nejvyšším lanovým mostem světa byl viadukt Millau ve Francii, který je vysoký 343 metrů.
zpráva ČTK
 
Další fotografie z výstavby mostu najdete zde.