Projekty

V Litomyšli se bude opravovat regionální muzeum

Regionální muzeum v Litomyšli projde rozsáhlou opravou. Projekt se připravuje už několik let a získal dotaci 74 miliónů korun z Regionálního operačního programu, informoval novináře ředitel muzea René Klimeš.

Barokní budova muzea z počátku 18. století by se měla rozšířit o integrovanou vstupní budovu s foyer a sociálním zázemím. V budově by měly vzniknout nové výstavní a společenské prostory a zázemí pro prezentační nebo vzdělávací akce. Autorem projektu je architekt Josef Pleskot.
Kdy přesně práce v muzeu začnou, se zatím neví, zahájeny by ale měly být v tomto roce. Vedení muzea časem upřesní, kdy se objekt uzavře pro veřejnost.
Litomyšlské muzeum bylo založeno v roce 1891 a umístěno v prostorách zrušené městské reálky. V roce 1926 se přestěhovalo do rozlehlé barokní budovy bývalého piaristického gymnázia postavené v letech 1714–1718. V této budově sídlí muzeum doposud. Od 90. let 20. století patří pod správu muzea i rodný dům Bedřicha Smetany. V roce 2004 bylo dosavadní městské muzeum přeměněno na regionální s působností pro okres Svitavy a jeho zřizovatelem se stal Pardubický kraj.
zpráva ČTK
 
 
Vizualizace foyeru Regionálního muzea v Litomyšli, www.rml.czVizualizace úprav přístupu do Regionálního muzea v Litomyšli, www.rml.cz