Projekty

V dubnu začne stavba rozhledny na Pekelném kopci u Třebíče

Stavba dlouho plánované rozhledny na Pekelném kopci poblíž Třebíče začne v dubnu. Podlaha vyhlídkové terasy rozhledny, vyrobené převážně z modřínu, bude ve výšce 23,3 metru nad zemí. Špička rozhledny bude ještě o 3,2 metru vyšší. Stavba by měla být dokončena na podzim. Součástí projektu podpořeného Evropskou unií je také zřízení zázemí pro turisty v objektu Národního domu v centru města. ČTK to sdělil mluvčí třebíčské radnice Ivan Přibík.
„Realizace obou částí projektu přijde včetně DPH dohromady na 12 miliónů korun. Z toho 10 miliónů uhradí dotace od Evropské unie,“ uvedl.
Nosnou konstrukci rozhledny vytvoří dva vzájemně se střídající otočené čtverce z modřínového dřeva, které je odolné vůči povětrnostním vlivům. Středem povede vřetenové schodiště s ocelovými táhly oplášťované nerezovou sítí. Hlavní schodiště se napojí podestou na menší vrcholové schodiště.
K rozhledně povede nová značená stezka. Vycházet bude od polikliniky ve Vltavínské ulici. Na trase budou odpočívky s přístřeškem a lavičkami. Zázemí pro turisty mj. se sociálním zařízením vznikne adaptací prostor ve dvorním traktu Národního domu na Karlově náměstí.
Podle místostarostky Marie Černé se podoba rozhledny na Pekelném kopci váže k místní pověsti, kdy svatý Prokop zkrotil ďábla, potom ho odhodil a ten dopadl na Pekelný kopec. Na to bude odkazovat nově zpracovávané logo s postavou pekelníka. „Kromě souvislostí s bazilikou svatého Prokopa bude mít rozhledna v sobě zakomponován i prvek z židovské kultury. Půdorys kombinovaný ze dvou čtverců připomíná Davidovu hvězdu,“ uvedla Černá.

zpráva ČTK