Projekty

V Chebu začala stavba dopravního terminálu za 117 miliónů Kč

Moderní dopravní terminál se začal stavět v Chebu. Za 117 miliónů korun na prostranství před vlakovým nádražím vznikne podle projektu šestiúhelníková stavba s nástupišti po obvodu. Investorem stavby je Karlovarský kraj, který na dopravní terminál získal dotaci z Regionálního operačního programu.
Dopravní terminál Cheb, vizualizace, zdroj www.autobusy-kv.cz„Karlovarský kraj se na předfinancování podílí částkou ve výši zhruba 108 miliónů korun, stejně tak město Cheb přispěje necelými devíti milióny korun," uvedl hejtmanův náměstek Petr Navrátil (ČSSD).
Podle hejtmana Josefa Novotného (ČSSD) bude stavba jednoznačným přínosem pro cestující. Plocha před nádražím bude propojena suchou cestou přístřeškem napojeným přímo na podloubí, kde bývá hlavní proud lidí vystupujících z autobusů a z vlaků.
V centrální budově najdou lidé infocentrum, úschovnu kol, občerstvení, ale své místo tam bude mít i provozní zázemí pro řidiče a dispečery. „Vznikne architektonicky odvážné a velmi zajímavé řešení terminálu. Do Chebu tím přichází závan mladé architektury," komentoval stavbu Navrátil.
Podle chebského starosty Pavla Vanouška (ČSSD) sice stavba přinese v příštím roce určité nepohodlí obyvatelům okolí nádraží i cestujícím, ale po dokončení by naopak měla zlepšit komfort bydlení v této části města. „Je to ideální propojení vlakové, autobusové a městské hromadné dopravy. Město Cheb je přeplněné dopravou a my se snažíme, aby lidé začali více využívat právě MHD, a nový terminál by k tomu měl přispět," řekl ČTK Vanoušek.
Vjezd do terminálu je navržen přes křižovatku z Dukelské ulice. Parková úprava stávající vzrostlé zeleně, doplněná novou výsadbou, bude tvořit hlukovou a prachovou clonu vůči okolní zástavbě. „Současně se stavbou terminálu se počítá také s rekonstrukcí Žižkovy ulice, včetně křižovatky s Dukelskou ulicí," doplnil Vanoušek.
Dopravní terminál by měl být hotov do konce roku 2012. Po trojici terminálů v Sokolově, Mariánských Lázních a v Chebu by měl v budoucnu přijít na řadu i podobný projekt v Karlových Varech.
zpráva ČTK