Projekty

V Bystřici nad Pernštejnem dokončili stavbu turistického centra za 150 miliónů

Stavba turistického Centra zelených vědomostí za 150 mil. Kč byla dokončena v Bystřici nad Pernštejnem. Obsahuje ekopavilon připomínající pyramidu i repliku horácké vesnice z 19. století. Expozice budou instalovány do konce roku. Od ledna bude centrum ve zkušebním provozu, slavnostní otevření je stanoveno na 21. březen. ČTK to sdělil Michal Burian z městské společnosti Eden servisní, která se bude o areál starat.

Centrum zelených vědomostí buduje město s podporou Evropské unie. Stavba začala poklepáním základního kamene loni v září. Podle očekávání by se jeho roční návštěvnost měla dostat k 50 000 lidí. Centrum má návštěvníky vést od minulosti do budoucnosti. Kvůli expozicím stavbaři rekonstruovali zchátralý statek, který kdysi patřil rodu Mitrovských. Replika horácké vsi a futuristická pyramida vznikly v jeho sousedství. Stavební práce byly dokončeny ke 14. listopadu.

Na svém místě už jsou technologie malého pivovaru a moštárny. Postupně přibývají exponáty. „Mezi nejzajímavější bude určitě patřit v Příběhu půdy obří krtčí nora nebo stodola, kde si budou moci návštěvníci vyzkoušet mlácení cepem,“ přiblížil Burian některé z expozic. V ekopavilonu najdou příchozí mimo jiné elektrokolo, na němž lze šlapáním vyrábět elektřinu. Ve vodním mlýně horácké vesnice se bude mlít obilí a péci chleba, lidé si ve vesničce budou moci vyzkoušet i další řemesla. Kromě mlýna ji tvoří selský dvorec, stavení ševce, tkalce, včelaře a hrnčíře.

zpráva ČTK