Projekty

V Bohumíně začala oprava Národního domu

V Bohumíně na Karvinsku začala renovace secesního Národního domu z roku 1907 na náměstí Svobody, který je jednou z historických dominant města. Přestavba památkově chráněného objektu potrvá téměř dva roky a přijde na 48 miliónů korun, řekla ČTK mluvčí radnice Lucie Balcarová.
 
Práce začaly v suterénu a ve dvoře, kde nyní archeologové dělají průzkum, který potrvá až do jara příštího roku. Zatím se zaměřili na dvůr v zadní části budovy i sklepy a postupně odkrývají vrstvy hlíny, v některých místech už se dostali do více než metrové hloubky. Podařilo se jim odhalit středověkou studnu, ale například i skleněné střepy, úlomky keramiky nebo zvířecí kosti. „Zajímavostí je i řez odkrytých vrstev zeminy. Z něj zjistili, že některá z budov, které stály v místě před Národním domem, v 17. století vyhořela,“ uvedla Balcarová.
Kompletní rekonstrukce má památce vrátit původní podobu. Opět tam bude restaurace, taneční sál a hotel. Restaurace bude mít kapacitu 112 lidí, hotel 25 ubytovaných a taneční sál 166 osob. V případě plesů se využijí všechny restaurační prostory a zatančit by si tam mohlo až 300 lidí. V suterénu se nově počítá se sociálním zařízením a komerčními prostory a v přízemí s informačním centrem. Hrubé stavební práce by ve sklepení o rozloze 200 metrů čtverečních měly být z větší části hotové ještě letos. „Využití sklepních prostor je zatím otevřené a bude záležet i na budoucím nájemci. Chceme, aby napomohly lepšímu využití Národního domu a zvýšily jeho atraktivitu,“ uvedl místostarosta Lumír Macura (ČSSD). V zadní části objektu přibude i parkoviště. Ve dvorní části vznikne ještě zázemí pro městskou půjčovnu lodí.
Na přestavbu si město vzalo úvěr z dotačního programu Jessica, který bude splácet skoro deset let a pokryje mu zhruba 75 procent nákladů. „Úroky jsou dotovány. Úroková sazba je tak pro nás mimořádně výhodná, jen 0,2 procenta. Splácet bychom měli začít až v roce 2015,“ upřesnil starosta Petr Vícha (ČSSD).
Zchátralý Národní dům koupilo město před pěti lety od soukromníka za 6,5 miliónu korun. Od té doby vložila radnice další dva milióny korun do projekčních příprav na jeho rekonstrukci. Před dvěma lety muselo město urychleně opravit celou střechu, která se propadla. Oprava přišla na 4,3 miliónu korun.
zpráva ČTK