Projekty

Tlučná na Plzeňsku má novou základní školu za 58 miliónů korun

Tlučná na severním Plzeňsku má novou základní školu za 58 miliónů korun, na niž z 85 procent přispěla EU. Dosavadní budova z roku 1890 stála na poddolovaném území po těžbě uhlí a hrozilo, že se zřítí.
Radnice díky poklesu cen stavebních zakázek v krizi ušetřila, původní rozpočet byl 73 miliónů. Zbylé peníze z dotace ale nemohla podle regulí EU použít na novou budovu pro první stupeň, a proto bude usilovat o další podporu. ČTK to řekl starosta obce Stanislav Volf. Podle krajského radního pro školství Jiřího Stručka (ČSSD) jde letos o jedinou novou budovu základní školy v Plzeňském kraji.
„Třípodlažní objekt pojme současných 200 žáků, ale rezervu máme pro dalších minimálně 100 dětí,“ dodal starosta. Podle něj se obec s 3060 obyvateli, která je satelitem Plzně, za 13 let rozrostla o tisíc lidí a byty se staví v dalších zónách. Dalších 400 až 500 lidí není v Tlučné trvale hlášeno, ale bydlí tam.
Stavba trvala 14 měsíců. „V nové budově budou oba stupně do doby, než se nám povede realizovat část pro první stupeň. Zbylo nám sice z dotace 15 miliónů Kč, ale nepodařilo se nám přesvědčit odpovědné orgány, abychom ji mohli postavit,“ řekl Volf. Obec chtěla původně 120 miliónů Kč na celou školu. Obec se obávala, že nebude mít peníze na povinný podíl k dotaci, a rozhodla se proto požádat o podporu jen pro druhý stupeň. V krizi ale klesla cena celé stavby skoro na polovinu, a tak by obec postavila za získanou dotaci školu celou. Tlučná už jedná o další možnosti financování části pro první stupeň s krajem, ministerstvem školství a obrátila se i na ministerstvo průmyslu, protože v místě byla rozsáhlá důlní činnost. Struček slíbil, že kraj pomůže. Nová budova pro první stupeň by také vyřešila kritický nedostatek míst v mateřské škole, kde je nyní 100 dětí.
„V novostavbě je 12 učeben včetně odborných. Ty se vzhledem k tomu, že nebyl realizován původní projekt, staly učebnami pro běžnou činnost,“ ředitel školy Karel Rada. Spolu se starostou uvedli, že jim už v roce 1961 jako prvňáčkům novou školu slibovali. „Od roku 1998 se o ni intenzivně snažíme, protože stav budovy začal být kritický z hlediska hygieny i statiky,“ uvedl Volf. Budova byla rozpraskaná kvůli dopravě uhlí z místního dolu. Navíc ji narušily záplavy v roce 2002.
Novostavba navázala na rekonstrukci mateřské školy a školní jídelny. Vznikl komplex se základní a mateřskou školou, jídelnou a družinou, hřištěm, sportovní halou a parkováním, vše na 15 300 metrech čtverečních.
„Počet dětí nám roste dramaticky, hodně se staví, je tu velmi dobré vyžití a celá síť obchodu a služeb,“ uvedl Volf. Nyní žije v Tlučně 640 dětí do 15 let. Původní budovu chce využít kraj.
V Plzeňském kraji je téměř 220 základních škol, chodí do nich asi 42 000 žáků. Letos v září šlo do prvních tříd základních škol v kraji 5966 dětí. Reálný počet žáků bude jasný až na konci září. „Mnoho rodičů přistoupilo k odkladům docházky a odhaduje se, že prvňáčků je o 200 až 300 méně,“ řekla mluvčí kraje Petra Jarošová. Loni v září bylo v kraji 4500 prvňáčků.
Středních škol, jejichž zřizovatelem je kraj, je 45, z toho 12 gymnázií. Do prvních ročníků nastupuje v tomto roce 4429 žáků. Celkem je v kraji 25 283 středoškoláků.
zpráva ČTK