Projekty

Tištěný dům Prvok mezi dvacítkou nejlepších světových projektů

Scoolpt, sochařsko-architektonický ateliér specializující se na 3D tisk betonu, postoupil mezi 20 nejlepších projektů v soutěži Marco Polo 100 Digital Build Challenge. České i zahraniční publikum již Scoolpt zaujal vytištěním prvního plovoucího domu na světě – Prvoka. Ten momentálně kotví v přístavu pražské čtvrti DOCK.

Soutěž je průkopníkem v oblasti udržitelného stavebnictví. Jejím cílem je najít a propagovat projekty, které prostřednictvím 3D tisku, prefabrikace, robotiky či jiných inovativních technologií přispívají k procesu výstavby dostupného bydlení. Zastřešuje ji kanadský developer Horizon Legacy. Semifinále soutěže potrvá do srpna 2021, do dalšího kola postoupí polovina týmů a pět finalistů dostane následně možnost realizovat své návrhy v kanadském Ontariu.

Scoolpt do soutěže vstoupil s myšlenkou 3D tisku domů zpracováním dřevo-plastu tj. dřevěného a plastového odpadu. Pro výzkumnou část projektu a jeho následnou exekuci v současné době hledá partnery a investory.

Prvok – první český 3D tištěný důmPrvok – první český 3D tištěný dům (foto: Stanislav Krupař)Prvok – první český 3D tištěný dům (foto: Stanislav Krupař)Detail vytištěné zdi

tisková zpráva