Projekty

Thurn-Taxisův palác se přemění v univerzitu

Thurn-Taxisův palác na pražské Malé Straně se přemění na univerzitu. Praha 1 již zahájila opravu rozlehlé památkově chráněné budovy, zaplatí za ni 143 miliónů korun. Po rekonstrukci se například bývalá kočárovna přemění na aulu a konírna na bistro.
Podle starosty první městské části Oldřicha Lomeckého radnice dlouho marně hledala možné využití paláce, který je od povodní v roce 2002 prázdný. Využita je pouze část areálu, kde sídlí mateřská školka. Dispozice budovy nedovolovala zřízení bytů nebo kanceláří.
O dům nakonec projevila zájem Anglo-americká univerzita (AAU), která již na Malé Straně v jiné budově sídlí. Tamní prostory jsou ale podle prorektora AAU Tomáše Vachudy již kapacitně nedostačující. Blízko od Thurn-Taxisova paláce má univerzita knihovnu.
Oprava podle projektanta Zbyňka Pšeničky zachová dispozici budovy, jak požadují památkáři, zrestaurovány budou historické stropy nebo tapety. Nově bude otevřen průchod budovou do sousedních Vojanových sadů. Rekonstrukce se nebude týkat mateřské školy. V budoucnu má ale s univerzitou spolupracovat a bude mít certifikaci na výuku angličtiny.
Thurn-Taxisův Palác nebo také Vrtbovský palác vznikl na konci 17. století přestavbou dvou raně barokních domů. Palác vlastnili například Lichtenštejnové, později Vrtbové, v roce 1814 ho získali Thurn-Taxisové, kteří ho v roce 1871 nechali novoklasicky upravit.

zpráva ČTK