Projekty

Stavba nové lanovky na Sněžku by měla začít v dubnu

Stavba nové lanovky na nejvyšší českou horu Sněžku by se po zimní přestávce měla opět rozjet do konce dubna. Stavbaři z firmy BAK Trutnov by měli začít s budováním nové dolní stanice lanovky.
ČTK to řekl generální ředitel firmy BAK Dušan Čížek. Stávající lanovka je ode dneška do 27. dubna kvůli pravidelné jarní údržbě mimo provoz.
Nová dolní stanice lanovky bude ležet blíže k Peci pod Sněžkou, a stavbaři ji proto budou moci stavět bez toho, že by se musel omezovat provoz stávající lanovky. „Největší část letošních prací bude klasického typu, kdy se bude stavět hlavně budova dolní stanice,“ řekl Čížek.
Letos stavbaři také zdemolují horní stanici lanovky. V polovině května kvůli tomu skončí provoz lanovky na druhém úseku. „Demolice horní stanice začne, jakmile to umožní počasí,“ řekl Čížek. Snesení zbouraného materiálu ze stanice obstará vrtulník, menší množství by mohla svézt i stávající lanovka. Spodní úsek do mezistanice na Růžovou horu naposledy pojede letos 2. září.
Stavba vlastní technologie lanovky, tedy sloupů, motorů a kabin, přijde na řadu v roce 2013. Do provozu by nové zařízení mělo jít na jaře 2014. Technologii lanovky dodá italská firma Leitner. Celkem by město Pec pod Sněžkou mělo za lanovku zaplatit 299 miliónů korun bez DPH. Z nich zhruba 70 procent uhradí dotace z fondů EU.
Stavba lanovky sice oficiálně začala přípravnými pracemi v září, ale zahájení stavebních prací se odsunulo na letošní rok. Důvodem bylo to, že v trase nových patek pro sloupy na spodním úseku stavbaři našli elektrický kabel, který měl být podle dokumentace jinde.
Nová lanovka bude mít místo dosavadních otevřených sedaček pro dva pasažéry komfortnější čtyřmístné kabinky. Hodinová kapacita lanovky zůstane na 250 lidech. Jízda až na vrchol by se díky vyšší rychlosti měla s novou lanovkou zkrátit z nynějších 25 na zhruba 16 minut. Lanovka také bude lépe odolávat větru.
 
Provoz lanovky na Sněžku v roce 2012:
● 12. až 27. dubna 2012 – pravidelná údržba, lanovka mimo provoz
● 28. dubna 2012 – zahájení provozu v letní sezoně
● 13. května 2012 – ukončení provozu horního úseku z Růžové hory na Sněžku
● 2. září 2012 – ukončení provozu spodního úseku z Pece pod Sněžkou na Růžovou horu
● jaro 2014 –spuštění nové lanovky
zdroj: Lanová dráha Sněžka
 
zpráva ČTK