Projekty

STAR ve Vipmerku? Na pohodu

Rekonstrukcí objektu bývalé provozovny Kovopodniku v Krátké ulici ve Vimperku vznikl bezbariérový komunitní dům pro seniory s názvem Pohoda. Vybydlený objekt určený k demolici se proměnil k nepoznání: moderní fasádu, laděnou do šedobílých odstínů, vkusně doplňuje minimalistická betonová krytina Tegalit STAR z portfolia značky BRAMAC.

Za výstavbou Pohody stojí tandem vimperských podnikatelů Jaroslav Koška a František Gaier. Mezi oběma podnikateli panovala shoda, že naskytne-li se nějaký smysluplný projekt, rádi společnosti „vrátí“ něco ze svých podnikatelských úspěchů. A tak se zrodil nápad, odkoupit chátrající budovu Kovopodniku a přestavět ji na komunitní bydlení pro seniory se státem garantovaným nájmem. Komunitní bydlení je typem nájemního bydlení, které přispívá k zachování a prodloužení soběstačnosti seniorů a umožňuje život na principu sousedské výpomoci. Jde o bydlení určené mladším aktivním seniorům od pětašedesáti let. Objekt, kde se ještě v devadesátých letech vyráběly letovací lampičky, splňoval pro nové využití nejlepší předpoklady. Nachází se totiž v blízkosti centra, nad parkem v klidné části města. Nájemníci tak mají na dosah všechny potřebné služby a veřejnou infrastrukturu. 

Jaroslav Koška je činný ve stavebním odvětví, a tak probíhala přestavba tovární budovy plně v jeho režii. Z objektu zůstal jen skelet, do něhož se podařilo vyprojektovat celkem devatenáct uživatelsky pohodlných, prosvětlených bytů. Investoři rozhodně nešetřili na stavebních technologiích a vybírali takové, které zajistí dlouholetý bezproblémový chod objektu, s minimálními nároky na údržbu. Důkazem je mimo jiné výběr betonové krytiny Tegalit s inovativní technologií STAR. „Pro nás byl klíčovým kritériem při výběru této krytiny její minimalistický design s rovným, geometrickým tvarem, který ladí k exteriéru objektu. Z pohledu správce je pro nás ale samozřejmě důležitým aspektem i její odolný povrch s minimálními nároky na údržbu,“ vysvětluje Jaroslav Koška. 

Tašky s technologií STAR mají speciálně upravený povrch s vrstvou probarveného mikrobetonu, který vyplňuje všechny nerovnosti a je mimořádně odolný. Navíc obsahuje speciální pigmenty, které snižují přehřívání střechy v letních měsících. Betonová taška Tegalit STAR se vyrábí v atraktivní škále barevnosti, k šedobílé fasádě Pohody však nejlépe pasoval odstín ebenově černé. Vkusná barevná kombinace propůjčila Pohodě velmi svěží a atraktivní ráz. Jako by tím investoři chtěli říct, že stáří můžeme prožít aktivně a moderně. Tento projekt seniorského bydlení se opravdu povedl a bezpochyby k tomu přispěl fakt, že investoři ho od počátku vnímali jako projev solidarity vůči starším spoluobčanům, nikoliv výdělečnou záležitost. Není divu, že o nájemníky není v Pohodě nouze a pořadníky jsou pořád plné.