Projekty

Splavnění Vltavy bude pokračovat z Hluboké do Hněvkovic

Projekt Splavnění Vltavy bude letos na jihu Čech pokračovat na druhém úseku Hluboká nad Vltavou–vodní dílo Hněvkovice. Přijde na 443 miliónů korun, investorem je Státní fond dopravní infrastruktury. ČTK to řekl mluvčí Ředitelství vodních cest ČR (ŘVC) Václav Straka. V Hluboké nad Vltavou ŘVC staví plavební komoru a prohrabává koryto pod jezem. Součástí stavby bude také přístaviště Hluboká nad Vltavou-Hamry.
Projekt Splavnění Vltavy je rozdělen na tři úseky: České Budějovice–Hluboká nad Vltavou, Hluboká nad Vltavou–Hněvkovice a vodní dílo Hněvkovice–Týn nad Vltavou. Pro první a třetí úsek se počítá s dotací z Evropského fondu pro regionální rozvoj prostřednictvím Operačního programu Doprava. Ta činí 85 procent z celkových nákladů.
„V současné době probíhá na popud Evropského účetního dvora šetření Úřadu na ochranu hospodářské soutěže, zda bylo vše při stavbách v pořádku. To zatím není ukončené,“ uvedl Straka. Bez rozhodnutí ÚOHS není možné předjímat, zda dotace budou kráceny nebo ne. První úsek přijde na 668 miliónů a druhý na 617 miliónů korun.
Loni byl dobudován a slavnostně otevřen první úsek, takže je možné volně plout mezi Českými Budějovicemi a Hlubokou nad Vltavou a využívat přístaviště Lannova loděnice a přístav České Vrbné.
Třetí úsek je rozestavěn. Dále po proudu je již dokončená plavební komora na vodním díle Hněvkovice a letos začne stavba plavební komory na jezu Hněvkovice. Podle mluvčího ŘVC vše směřuje k tomu, aby v příštím roce byl projekt dokončen.
Kromě výše uvedeného projektu chystá Ředitelství vodních cest na jihu Čech stavbu turistického přístavu Hluboká nad Vltavou. Termín zahájení stavby bude stanoven, až bude vyřešeno financování.
zpráva ČTK