Projekty

ŘSD zprovozní nový úsek D3 do Veselí nad Lužnicí 30. června

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) počítá se zprovozněním šestadvacetikilometrového úseku D3 z Tábora do Veselí nad Lužnicí v plánovaném termínu 30. června. Práce pokračují podle harmonogramu. 
Příčinou oddálení stavby by mohly být snad jedině dlouhodobé a opravdu nepříznivé klimatické podmínky, řekla ČTK mluvčí ŘSD Nina Ledvinová. Stavba rozdělená do dvou úseků, Tábor–Soběslav a Soběslav–Veselí nad Lužnicí, přijde na 10,5 miliardy korun bez DPH.
Oficiální termín dokončení úseku je 30. června, pokud by zhotovitel nedokázal práce dokončit, vyplývaly by z toho pro něj podle předsedy Sdružení pro výstavbu D3 a senátora Pavla Eyberta (ODS) sankce. „Podle mých informací se dají práce do 30. června skutečně stihnout. Ale neznamená to, že se hned bude smět na dálnici jezdit. Někdo to totiž musí od zhotovitele přebrat a nejsem si jistý, že ŘSD to hned bez výhrad přebere. A v tom může vzniknout ten problém a zpoždění. Stavba bude hotová, ale dálnice může být v provozu až o několik týdnů později,“ řekl ČTK.
Stavba rozdělená do dvou úseků byla zahájena na jaře 2009. Součástí je třeba 277 stavebních objektů, mimo jiné deset protihlukových stěn o celkové délce 3,6 kilometru. Ke konci loňského roku sdružení firem prostavělo přibližně 85 procent peněz na tento úsek.
Po urychlení dostavby dálnice D3 a na ni navazující rychlostní komunikace R4 k rakouským hranicím volají jihočeští politici mnoho let. Hejtman Jiří Zimola (ČSSD) nedávno podmiňoval vstřícnost k dostavbě dvou temelínských bloků právě dokončením D3. První úsek D3 severně od Tábora (Chotoviny–Čekanice) byl otevřen v říjnu 2004. Stavba byla zahájena v únoru 2002. Nyní D3 na jihu Čech měří 33,785 kilometru. Celková délka tahu dálnice D3 a navazující rychlostní silnice R3 mezi Prahou a státní hranicí s Rakouskem je přes 171 kilometrů. Trasa je rozdělena na 12 stavebních úseků.
Letos ŘSD předpokládá zahájení staveb na dálnici D3 v úseku Veselí nad Lužnicí–Bošilec a Borek–Úsilné. „V současné době probíhá soutěž na zhotovitele. Protože se muselo upřesňovat zadání soutěže, zahájení prací se z předpokládaného března posune asi do podzimních měsíců,“ řekl ČTK ředitel českobudějovické správy ŘSD Miloslav Ouředník.
V úseku Borek–Úsilné na Českobudějovicku se postaví 1180 metrů nové dálnice. Mezi povolenými stavebními objekty jsou mimo jiné dva mosty. Orientační celkové náklady na provedení stavby činí podle informací na webu ministerstva dopravy přes 428 miliónů korun bez DPH. V úseku Veselí nad Lužnicí–Bošilec se vybuduje přes pět kilometrů dálnice se třemi mosty. Stavba by měla být dokončena na jaře 2015. Odhadované náklady jsou 1,7 miliardy.
zpráva ČTK