Projekty, Průmysl a obchod

Rekonstrukce budovy Státní opery má stát 715 miliónů korun

Komplexní rekonstrukce historické a provozní budovy pražské Státní opery, která by měla začít 1. července 2016, bude stát 715 miliónů korun. Původně se hovořilo o poloviční částce. Opravy by měly začít po skončení sezóny 2015/2016. V tiskové zprávě to uvedl ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL).

Ministerstvo kultury před třemi lety oznámilo, že rekonstrukce bude do roku 2017 stát celkem 360 miliónů korun, o 110 miliónů korun více, než bylo oznámeno dříve. Původně zvažovaná částka prý nezahrnovala všechny části stavby a obnovu technických zařízení. Loni v říjnu po návštěvě budovy Státní opery hovořil Herman o 665 miliónech korun do roku 2018, nyní se poskytnutá částka vyšplhala na 715 miliónů korun.

„Polovina částky, která byla plánována minulými vládami, by nebyla dostatečná a vedlo by to k jakémusi ‚pocukrování‘ té budovy. Při kontrolním dnu jsem měl možnost navštívit zázemí budovy opery a viděl jsem ty technické problémy, kde například dochází k poklesu pod točnou pod hledištěm,“ řekl ČTK Herman. „Proto jsme vyjednali navýšení rozpočtu, aby mohlo dojít k opravdu zevrubné generální rekonstrukci, aby mohla být na dalších několik desetiletí zajištěna její plnohodnotná funkčnost,“ dodal.

Historická budova Státní opery bude podle ministra blíže nespecifikovaný čas uzavřena. „V žádném případě to však neznamená, že bude soubor Opery Národního divadla rozpuštěn nebo něco takového. Budeme pro umělce hledat uplatnění v jiných souborech Národního divadla,“ uvedl Herman.

Největší bolestí staré budovy jsou podle ředitele ND Jana Buriana rozvody – zejména elektroinstalace, voda, topení a odpady. Nutná je i sanace vlhkosti. Uskuteční se také restaurátorské práce na interiérové výzdobě hledištní části. Rekonstrukcí projde i skleněná fasáda přilehlé provozní budovy. V divadle budou opraveny šatny umělců i sociální zázemí.

O navýšení peněz pro bývalou Státní operu Praha, která je od 1. ledna 2012 součástí Národního divadla, rozhodla vláda. Dvojnásobné zvýšení původní částky na rekonstrukci souvisí se navýšením rozpočtu ministerstva kultury o 2,3 miliardy korun na 10,9 miliardy korun.

Zvýšení rozpočtu ministerstva považuje Herman za úspěch svého ročního působení v čele resortu. Jde o 0,89 procenta ze státního rozpočtu; vláda se podobně jako mnohé kabinety předtím přihlásila k usilování o jedno procento pro kulturu ze státního rozpočtu. Uvedla, že ho chce dosáhnout na konci svého mandátu – a prý bez peněz, které přes rozpočet MK směřují církvím. Letošní rozpočet činí 0,89 procenta včetně výdajů na církve, bez nich je to 0,74 procenta státního rozpočtu.

zpráva ČTK