Projekty

První tuzemská pasivní administrativní budova bude v Ostravě

V Ostravě vznikne do poloviny příštího roku první pasivní administrativní budova v Česku – Dům služeb a školicí středisko energetických úspor. Energeticky úsporný objekt staví za 32 miliónů korun stavební společnost Intoza. Součástí budovy v Ostravě-Mariánských Horách a Hulvákách bude školicí středisko, kde se veřejnost dozví veškeré informace o energeticky úsporném stavění. ČTK to řekl vedoucí obchodního oddělení firmy Jan Neuwirt.
Čtyřpodlažní budovu staví Intoza v hulvácké průmyslové zóně jako vlastní sídlo. Kromě Intozy bude v nové budově sídlit zhruba desítka jejích partnerů, kteří se také zabývají energetickými úsporami – například dodavatelé materiálů. „Vytvoříme takový ‚obchodní dům‘. Investor přijde s tím, že chce vyměnit okna, a dozví se navíc o rekuperačních jednotkách, tepelných čerpadlech nebo solárních kolektorech,“ vysvětlil. Partnerské společnosti se budou podílet také na chodu školicího centra i organizaci seminářů.
Budova se zhruba 1300 metry čtverečními podlahové plochy, kterou navrhl ostravský architekt Radim Václavík, bude včetně použitých technologií vzorovou pasivní stavbou. „Je koncipována jako školicí pomůcka, kde si lidé budou moci moderní technologie osahat,“ dodal. Chybět nebudou okna s trojsklem a regulovaným venkovním stíněním, teplovodní vytápění, nucené větrání s rekuperací či sluneční kolektory.
 
Česká stavební společnost Intoza působí od roku 1992 hlavně na Ostravsku, Havířovsku a Frýdecko-Místecku. Zaměstnává šest desítek lidí, loni vykázala obrat 180 miliónů korun. Zaměřuje se na revitalizace bytových domů, rekonstrukce panelových domů a výstavbu pasivních rodinných domů.
zpráva ČTK