Projekty

Projekty tří parkovacích domů pro Prahu vypracuje Metroprojekt

Hlavní město vybralo dodavatele projektových dokumentací ke stavbě tří P+R parkovacích domů. Dva mají vyrůst na Zličíně a jeden u stanice metra Depo Hostivař. Všechny tři projekty připraví firma Metroprojekt a město za ně zaplatí celkem asi 38,3 miliónu korun. Vyplývá to z věstníku veřejných zakázek. Nedostatek P+R parkovišť je často připomínaným problémem pražské dopravy. Magistrát chce jejich počet rozšířit.

Tato parkoviště jsou určena primárně pro mimopražské řidiče, kteří dojíždějí do metropole za prací, a magistrát je chce motivovat k tomu, aby auto nechali na kraji města a dále pokračovali MHD, čímž by se zlepšila plynulost dopravy a parkování v centru. P+R parkoviště jsou na dvacítce míst především v blízkosti nádraží a stanic metra.

Nedaleko stanice metra Depo Hostivař vznikne sedmipodlažní parkovací dům mezi ulicemi Sazečská a Černokostelecká na místě stávajícího P+R parkoviště. Stavbou by se současná kapacita 178 parkovacích stání měla zvýšit téměř na čtyřnásobek. Město Metroprojektu za vypracování dokumentace ke stavbě zaplatí asi 7,5 miliónu korun, původní odhadovaná hodnota zakázky byla o milión vyšší.

Na Zličíně mají vzniknout dva parkovací domy. Podzemní garáže pro zhruba 500 aut s možností dalšího rozšíření mají být u stanice metra, město za projekt Metrostavu zaplatí 19 milionů korun, což zhruba odpovídá odhadované ceně. Nadzemní parkovací dům u nynějšího depa má pojmout více než 700 vozů, měla by u něj vzniknout nová stanice metra. Projekt město vyjde zhruba na 11,9 miliónu korun, odhadovaná hodnota byla 14,1 miliónu.

zpráva ČTK