Projekty

Projekt České schody

Projekt České schody zahrnuje jak vydání unikátní fotografické publikace o 350 stranách, prezentující práci současných významných českých architektů z 80 architektonických studií, tak odbornou konferenci s významným zahraničním hostem z Japonska Kazunori Fujimota.

Konference
Již třetí ročník odborné konference proběhne 20. 5. 2024 v CAMP Praha.
Navazuje na dvě předchozí konané v Brně a Praze, na kterých vystoupili významní čeští architekti, jako například Martin Rajniš, Roman Koucký, Jan Šépka, Jan Tesař, Lenka Křemenová, Štěpán Valouch a další.

Kniha prezentuje ve fotografii unikátní realizace významných českých architektů z 80 ateliérů po celé České republice

Významným hostem celého projektu je japonský architekt a minimalista Kazunori Fujimoto.
Také on vystoupí na květnové konferenci ČESKÉ SCHODY spolu s dalšími architekty, jako je například David Kotek, Štěpán Chalupa, Magdalena Rochová, Jan Pěnčík a Břetislav Eichler.
Mezinárodní přesah a přínos celé akce pak umocní týdenní cesta architekta Kazunori Fujimota po České republice.

Významným hostem celého projektu je japonský architekt a minimalista Kazunori Fujimoto

V rámci ní se setká na jednotlivých realizacích přímo s jejich autory. Takto mu představíme jak moderní současné realizace, tak několik skvostů minulosti (Hol-Ka, Náplavky, Lasvit, Ještěd, Pardubice -Automatické mlýny, Litomyšl, Vilu Tugendhat v Brně, Zlín, Jurkovič, Ostrava).
Konferenci a cestu architekta Kazunori Fujimota připravuje a koordinuje Břetislav Eichler.

Kapacita konference je sice omezená, ale bude streamována a záznam bude uložen k dalšímu sledování.

Kniha
Stěžejní součástí celého projektu je vydání reprezentativní monografie SCHODY 1 – Monografie schodišť od českých architektů za posledních 33 let.
Kniha prezentuje ve fotografii unikátní realizace významných českých architektů z 80 ateliérů po celé České republice a její součástí je také ucelený odborný text Jiřího Plose – Schody a schodiště jako kulturní fenomén aneb o smyslu, významu a účelu schodů a schodišť.

V knize naleznete realizace od autorů:
Evy Jiřičné – AI Design, Stanislava Fialy – FIALA NEMEC, Josefa Pleskota – AP Ateliér, Romana Kouckého – koucky-arch.cz, Martina Rajniše – Huť architektury, Štěpána Valoucha a Jiřího Opočenského – OVA, Lenky Křemenové a Davida Maštálky – a1 architects a mnoha dalších.

Břetislav Eichler

Knihu připravuje tým: Ester Havlová, Hana Procházková, David Wittasek, Karel Kerlický, Martin Kloda a Břetislav Eichler.
Kniha vyjde v nákladu 1500 ks v rozsahu 350 stran s fotografiemi ze 104 realizací u nakladatelství KANT Karla Kerlického.

Více informací o práci Břetislava Eichlera najdete na stránkách FB, kde budou uveřejněny i další informace o chystané publikaci i konferenci:
DNA DESIGN betonové schody – Concrete stairs from Brno
milovníky schodů sdružuje ve skupině Schody, beton a design – stairs, concrete and design, kam se neváhejte přidat, pokud jsou schody a architektura také vaše slabost.

Projekt můžete podpořit ZDE.

Podle podkladů pořadatele