Projekty

Projděte si Nový Hlavák už dnes ve virtuální realitě

Vítězný koncept soutěžního dialogu na úpravu území pražského hlavního nádraží je od dnešního dne přístupný veřejnosti ve formě 3D virtuální reality. Na webových stránkách www.novyhlavak.cz si každý může prohlédnout, jak bude vypadat rozšířená odbavovací hala, velká zastřešená plocha s tramvajovou zastávkou nebo otevřený přístup k historické Fantově budově. Komentovanou procházku Novým Hlavákem i parkem se speciálními VR brýlemi může každý zažít od 10. do 21. ledna 2024 v informačním stánku přímo v hale Hlavního nádraží Praha. 

Více prostoru pro čekání i obchodů a služeb

Součástí návrhu je zvětšení vytápěných čekacích prostor pro cestující v blízkosti vlaků, a to zhruba o 1250 m2. Kapacita pro čekání v této části haly bude minimálně 2 tisíce osob. Navíc bude možné využít čekací prostory v nově zrekonstruované historické Fantově budově. V blízkosti prostor pro čekání vzniknou vytápěné obchody, kavárny a restaurace, další budou umístěné v zastřešené venkovní části ve všech třech úrovních haly. Celková plocha určená pro služby cestujícím a obchody se oproti současnosti zvětší o 1000 m2

Z Václaváku rovnou k vlaku

Prostor v přední části haly, který dnes není příliš využívaný, bude nově otevřený do všech stran a propojený s parkem. Díky otevření celé plochy budou cestující moci na nádraží přicházet ze všech směrů, tj. přímo z Vrchlického sadů, od ulice Bolzanova nebo z Václavského náměstí. Výsledné zpřehlednění území umožní cestujícím okamžitou orientaci i příjemný pohyb v prosvětleném a otevřeném prostoru. Kompletní zastřešení zase poskytne mnohem větší komfort, protože cestující mohou přejít z tramvajové zastávky přímo před halou až do metra, vlaku, autobusu i na taxi bez bloudění a suchou nohou. Přitom se jim otevírá výhled na impozantní historickou Fantovu budovu. Samozřejmostí je bezbariérovost celého prostoru. Boční vstupy z parku budou například ve stejné úrovni jako přístupy k vlakům. 

Unikátní zastřešení

Hala má navržené unikátní zastřešení. Dřevěnou konstrukci bude celou pokrývat střecha z ETFE fólie, která zároveň ochrání konstrukci před povětrnostními vlivy. V horních polohách lišt bude zároveň instalován systém ochrany proti sedání ptáků. Materiál střechy je recyklovatelný a díky svým povrchovým vlastnostem má samočisticí vlastnosti. Střecha je navíc navržena tak, aby se veškerá dešťová voda dala zachytávat a následně využívat k závlaze parku. 

Moderní a funkční park

Nutnost revitalizace zanedbaného parku je zcela zásadní nejen pro bezpečnost a pohodlí lidí, ale také kvůli adaptaci města na klimatické změny. Návrh počítá se zachováním všech zdravých stromů, ale také s postupnou obměnou a výsadbou nové zeleně, která je vhodná pro dané prostředí a lokalitu. Součástí návrhu jsou též travnaté plochy vymezené pro odpočinek, dětské hřiště apod. Přehledný a otevřený park bez zanedbaných zákoutí bude pro návštěvníky bezpečnější a také jednodušší na údržbu. 

Další aktuální informace naleznete na webové stránce novyhlavak.cz