Projekty

Pražský IPR v září otevře ve svém sídle Centrum architektury

Pražský Institut plánování a rozvoje (IPR) otevře letos v září ve svém sídle v areálu Emauzy Centrum architektury. Konat se v něm budou například výstavy nebo přednášky. Kolaudace prostor by se měla uskutečnit v dubnu a přes léto tady IPR připraví kavárnu a knihovnu. ČTK to sdělil mluvčí IPR Marek Vácha. Náklady na vznik centra jsou odhadovány na 14 miliónů korun. IPR je městskou příspěvkovou organizací, která má na starosti například územní plánování.

„Nyní probíhají dokončovací stavební práce a příprava na kolaudaci, která se uskuteční v polovině dubna. Následovat bude instalace projekční a další audiovizuální techniky. Přes léto dojde ještě k přípravě kavárny a knihkupectví, které taktéž otevřou v září letošního roku,“ uvedl Vácha.

V centru bude výstavní sál s velkoplošnou projekcí, studovna, kavárna, venkovní terasa a moderní přednáškový sál, kde se budou konat mimo jiné veřejné debaty, vystoupení tuzemských i zahraničních odborníků, workshopy nebo projekce.

Poprvé se do centra návštěvníci podívají již v květnu. „Budou mít možnost sem nahlédnout v rámci několika vybraných akcí. První je festival Open House od 13. do 14. května, následně pak na diskusích, přednáškách a filmových projekcích. Přes léto proběhne vyhodnocení testovacího režimu a příprava na ostrý start v září,“ uvedl Vácha.

Na vytvoření centra dostal institut od města asi 14 miliónů korun, za které upravuje vnitřní i venkovní prostor a nakupuje vybavení, zejména výstavní osvětlení, projektory nebo ozvučení.

IPR vznikl transformací z Útvaru rozvoje města za vlády bývalého primátora Tomáše Hudečka. Roční rozpočet IPR je asi 300 miliónů korun.

zpráva ČTK