Projekty

Praha, občanské spolky a Metrostav se dohodly na zástavbě u Klamovky

Radnice Prahy 5, magistrát, místní občanské spolky a firma Metrostav dojednaly kompromis ohledně plánované výstavby vedle parku Klamovka. Proti zástavbě delší dobu bojovali místní. Z dohody plyne, že firma postaví o jeden dům méně a sníží tři obytné budovy o jedno patro. Zvažovaná možnost odkupu pozemků magistrátem padla. ČTK podpis dohody potvrdili Ilja Mráček ze Spolku za záchranu Klamovky a mluvčí Prahy 5 Jakub Večerka.

Součástí dohody je, že místní stáhnou odvolání, které podali proti územnímu rozhodnutí. Na pozemcích na východ od parku chtěl Metrostav Development postavit devět objektů. Čtyři obytné domy měly mít sedm podlaží. Na základě dohody developer postaví o jeden obytný dům méně a budovy budou mít šest podlaží. Pozemek, kde se nakonec stavět nebude, Metrostav prodá Praze 5, která tam postaví školku.

Součástí dohody je také to, že radnice podá žádost o změnu územního plánu na nižší koeficient zástavby, aby nebylo možné dodatečně dostavět další budovy. Firma se zavázala, že změnu nebude blokovat. Projekt má vydané územní rozhodnutí, místní obyvatelé proti němu loni podali odvolání.

Podle Mráčka ze Spolku za záchranu Klamovky se místním sdružením podařilo zajistit si podporu všech zastupitelských klubů pro odkup pozemků magistrátem. Radní Karel Grabein Procházka, který má oblast majetku na starosti, však návrh zastupitelům nepředložil. Místním tak nezbylo než se smířit s kompromisním řešením zredukované výstavby.

Podle Procházky by byl případný odkup pro hlavní město neekonomický, protože developer by si do ceny pozemku započítal i ušlý zisk a náklady na přípravu projektu. Radní ČTK sdělil, že by se tak cena vyšplhala až na 400 miliónů korun. Zároveň by to nastavilo precedent pro jiné firmy, které by pak mohly na magistrát chodit se svými částečně připravenými projekty a chtít vyplatit, míní Procházka.

Starosta Prahy 5 Pavel Richter ocenil přístup developera. „Podle našich informací směřuje projednání odvolání proti projektu k vydání právoplatného územního rozhodnutí. Přesto na žádost městské části a jejích občanů přistoupili zástupci společnosti k jednacímu stolu a udělali mnoho ústupků,“ uvedl.

zpráva ČTK