Projekty

Praha 8 schválila projekt radnice s obchodním centrem za 1,1 mld.

Zastupitelstvo Prahy 8 schválilo smlouvu o stavbě nové radnice spojené s obchodním centrem na Palmovce.
Vizualizace nové radnice Prahy 8, zdroj www.praha8.cz
 
O projektu za více než 1,1 miliardy korun bez DPH rozhodli zastupitelé necelý měsíc před volbami. Stavbu mají zaplatit výnosy z privatizace, které v Praze 8 činí skoro tři miliardy korun, postaví ji Metrostav Development, a. s. Pro návrh hlasovalo 23 zastupitelů, 18 bylo proti, nezdržel se nikdo. Podle opozice je projekt kontroverzní, hovoří o „obecním hypermarketu".
Starosta Prahy 8 Josef Nosek (ODS) se domnívá, že městská část stavbou radnice a obchodního centra na Palmovce vhodně zúročí peníze z privatizace bytů. Stavba radnice podle něj vyjde na 496 miliónů korun, přilehlé obchodní centrum na 635 miliónů bez DPH. „Radnici dneška si lze velmi dobře představit jako součást polyfunkčního městského centra s velkou halou s obchody, s nádvořím, restaurací, kavárnou, kulturními a společenskými zařízeními," stojí v materiálu k projektu, který vyhotovil Metrostav a ČTK ho má k dispozici.
Třebaže se SZ s ČSSD shodla v tom, že Praha 8 sídlo radnice potřebuje, protože její jednotlivé odbory sídlí v několika budovách, městská část by měla podle nich projekt zastavit a počkat na komunální volby. Podle TOP 09 je návratnost projektu pochybná; strana nesouhlasí ani s tím, že veřejnosti dosud nebyla představena žádná zadávací a projektová dokumentace. Investici prý nepředcházela žádná odborná ani veřejná diskuse.
Projekt, respektive jeho objemovou studii dnes zastupitelům představil známý architekt Josef Pleskot. „Nejsme v žádném příkrém rozporu s územním plánem," řekl k návrhu.
„Je trošku problém, že pan architekt tady otevřel diskusi, ale ne několik měsíců nebo let před hlasováním, ale několik desítek minut. Diskutovalo se možná v ODS," řekl zastupitel Petr Vilgus (SZ). Pro nebyli ani všichni občanští demokraté. „Proces je na začátku. Mělo by se o tom (dále) diskutovat. Proto tento návrh nepodpořím. To je poprvé, co mě tady někdo na nějakou diskusi pozval," řekl zastupitel Tomáš Chvála z ODS, která má v Praze 8 všech šest radních a v pětačtyřicetičlenném zastupitelstvu pohodlnou většinu.
Občanských demokratů je mezi zastupiteli 27, zelení jsou čtyři, komunistů je pět a sociálních demokratů osm. Jeden zastupitel je za Klub Nezávislých pro Prahu.
zpráva ČTK
 
Vizualizace nové radnice Prahy 8, zdroj www.praha8.cz