Projekty

Praha 8 představila projekt svého nového sídla za 1,13 miliardy korun

Osmá městská část Prahy má v plánu investovat do obnovy Libně do roku 2015 zhruba 1,2 miliardy korun. Většinu peněz vezme z výdělků z privatizace. Největší investicí bude výstavba nového sídla radnice na Palmovce. Kromě toho Praha 8 chystá obnovu Elsnicova náměstí. Letos dokončila opravu parku u Invalidovny. Jednotlivé projekty představili zástupci radnice společně s architekty, kteří se na projektech podílejí.
„Chceme pozvednout oblast Libně, doufáme, že tím povzbudíme i soukromé investiční záměry v této oblasti,“ řekl starosta Prahy 8 Jiří Janků (ODS). Podle něj je v současnosti velmi zanedbaná především lokalita Palmovky. Právě tam by měla směřovat největší investice za zhruba 1,13 miliardy Kč, a to do nového sídla radnice podle návrhu architekta Josefa Pleskota. Radnice předpokládá, že zhruba do roka získá stavební povolení, na konci roku 2012 by se mělo začít s přeložkami inženýrských sítí. Stavba, jejíž součástí bude i obchodní centrum, by měla být hotova na konci roku 2014.
Dalších asi 25 až 30 miliónu Kč hodlá radnice investovat do obnovy Elsnicova náměstí, které přiléhá k památkově chráněnému Paláci Svět. Podle návrhu architekta Jana Šépky tam vznikne kavárna, nové lavičky a zpřístupněno bude koryto říčky Rokytky, které je nyní zakryto. Opravy náměstí by měly být dokončeny zhruba na podzim roku 2013. Radnici se ale zatím nepodařilo přimět vlastníka přilehlého Paláce Svět, aby tuto zchátralou památku opravil.
Na rozhraní Karlína a Libně se už letos otevřely obnovené Kaizlovy sady a park před Invalidovnou, které byly od povodně v roce 2002 zanedbané. Místo získalo nové lavičky, jezírko s lekníny, repliky starých luceren, oplocené dětské hřiště a hřiště na pétanque. Oprava stála kolem 49 miliónů Kč, většinu radnice získala z evropských fondů.
zpráva ČTK