Projekty

Praha 7 začíná využívat novou radnici

Náklady na vybudování nové radnice Prahy 7 v ulici U Průhonu dosáhly 362 miliónů Kč bez DPH. Provozní náklady budou čtyři milióny. Městská část ročně uspoří šest až sedm miliónů. Na dotaz ČTK to řekli starosta Jan Čižinský (Praha 7 Sobě) a místostarosta Pavel Zelenka (Praha 7 Sobě).

V ulici U Průhonu úředníci Prahy 7 pracují od pondělka tohoto týdne. Z budovy na nábřeží Kapitána Jaroše se musela radnice odstěhovat kvůli končící nájemní smlouvě. Za pronájem tu platila 11 miliónů. Nový objekt koupila za 89 miliónů korun.

„Máme nyní samozřejmě jen propočet provozních nákladů, realitu zjistíme až na konci alespoň jednoho roku. Je třeba ale dodat, že jsme byli v situaci, kdy nám 11miliónový, relativně slušný nájem končil na konci roku 2019. Dělali jsme si analýzu a takový nájem bychom už nedostali, teď bychom platili daleko víc, počítáme až k 19 miliónům,“ řekl Zelenka.

Přestavba původní budovy trvala 27 měsíců a městská část ji převzala letos 5. února. Nyní jsou již odstraňovány drobné vady a nedodělky. „Pak ještě zbývají drobnosti týkající se nábytku. Ještě nám chybí na některých patrech kuchyňky … ale to se odstraní do týdne,“ řekl Zelenka.

Radnice také řeší dostupnost úřadu veřejnou dopravou. Přestože je tramvajová zastávka vzdálena několik desítek metrů, vedení městské části chce, aby před úřadem stavěla autobusová linka 156, která obkružuje Prahu 7. O změně trasy autobusu nyní jedná s městskou organizací Ropid, která plánuje pražskou MHD.

Do ulice U Průhonu byli přestěhováni všichni úředníci z budovy na nábřeží. V budově je 5500 metrů čtverečních podlahové plochy a 202 pracovních míst. Zasedací místnosti pojmou 230 lidí. Na střeše je terasa, na které se budou konat svatby. Venkovní terasy jsou i u většiny spodních pater. Podoba budovy vzešla z mezinárodní architektonické soutěže.

V nové budově jsou sestěhovány všechny odbory, které obyvatelé navštěvují. Pouze úředníci řešící dopravní přestupky jsou několik desítek metrů daleko na rohu ulic U Průhonu a Komunardů, kde sídlili i v minulosti. „Všechny části úřadu sídlí v našem vlastním majetku, nikde nejsme v nájmu, což je klíčové,“ řekl Zelenka. Mimo budovu jsou také projektanti, ti ale podle Čižinského pracují pro městskou část vždy jen dočasně.

Výběr nového sídla provázely problémy. Někdejší představitelé Prahy 7 pod vedením ODS plánovali za nové sídlo vydat přes miliardu korun. Proti tomu se tehdy postavili obyvatelé v čele s nynějším starostou. Dosáhli referenda, v němž byl schválen půlmiliardový limit celkových nákladů. „Ten jsme splnili s poměrně značnou rezervou,“ řekl Čižinský.

Budova radnice v ulici U Průhonu
Obestavěný prostor budovy: 19 604 m³
Hrubá podlažní plocha: 5447 m²
Celková užitná plocha místností: 4635 m²
Počet kancelářských míst: 202
Míst v zasedacích místnostech: 230
Náklady vybudování radnice (ceny jsou bez DPH)
Cena pozemku s původní budovou: 89 miliónů Kč
Náklady na rekonstrukce: 241 miliónů Kč
Projektanti, stavební dozor ad.: 21 miliónů Kč
Vestavěný nábytek: 10 miliónů Kč
Celkové náklady: 362 miliónů Kč
Zdroj: Městská část Praha 7
zpráva ČTK

Autorem projektu rekonstrukce je Atelier Bod architekti.
Projekt na jejich stránkách najdete zde.
Informace o soutěži na podobu nové radnice pro Prahu 7 najdete na stránkách ČKA.
Další informace najdete také na www.stavbaweb.cz

Atelier Bod architekti: Nová radnice Prahy 7, foto: Jan Hromádko