Projekty, Soutěže

Poděbrady vyhlašují soutěž na rekonstrukci Jiřího náměstí

Poděbrady chtějí za přibližně 50 miliónů korun zrekonstruovat Jiřího náměstí. Město vyhlásilo veřejnou architektonicko-urbanistickou soutěž na zpracování návrhů rekonstrukce náměstí včetně Divadelní ulice a příkop. Projektanti na to mají čas do poloviny listopadu letošního roku, odborná porota potom vybere nejlepší práce, podle kterých se náměstí zrekonstruuje. ČTK o tom informovala spoluorganizátorka soutěže Markéta Pražanová.

Náměstí se bude zřejmě rekonstruovat po etapách. „Chtěli bychom kvalitní návrh veřejného prostoru, který bude respektovat urbanistické i architektonické hodnoty místa. Rádi bychom zvýšili atraktivitu náměstí, a tím přilákali jak obyvatele města, tak i turisty,“ uvedl starosta Ladislav Langr (Volba pro Poděbrady).

Termín dokončení rekonstrukce ještě město nestanovilo. „Po výběru nejvhodnějšího návrhu a po vypracování projektové dokumentace bude město Poděbrady hledat vhodný dotační titul pro rekonstrukci,“ řekla ČTK Marie Franeková z městského odboru investic a majetku.

Návrhy by měly na náměstí vyřešit hlavně problémy s dopravou a nedostatkem parkovacích míst. „Řešení tohoto náměstí je ale komplexní úkol, založený na hledání nových vztahů v prostoru a nových funkcí,“ uvedl předseda poroty architektonicko-urbanistické soutěže architekt Petr Velička. Náměstí by se mělo stát příjemným místem k odpočinku a měl by zde vzniknout také nový mobiliář. „Uvažuje se rovněž o propojení polabské cyklistické stezky s náměstím a městskými cyklostezkami a vytvoření vhodných komunikací pro pěší,“ doplnila Pražanová.

zpráva ČTK