Projekty

Po třech letech prací skončila rekonstrukce fasád zámku v Lednici

V Lednici na Břeclavsku skončila po třech letech rekonstrukce fasád tamního zámku, který je nejnavštěvovanější památkou Moravy. Zaměstnala 120 řemeslníků a přišla asi na 148 miliónů korun, což z projektu činí jednu z největších akcí spojených se záchranou historické architektury v zemi.
ČTK to řekl ředitel brněnského památkového ústavu Petr Kroupa. Objekt získal okrovou barvu, kterou měl přes 150 lety při barokní přestavbě.
Fasáda zámku má přes 13 000 metrů čtverečních, což je plocha dvou fotbalových hřišť. Na její obnovu padlo 6000 tun stavebních materiálů. Zámek má v obvodu jeden a čtvrt kilometru, přičemž součástí projektu byla také oprava jeho 600 oken. Zámek rekonstruovala firma Archatt, s. r. o.
Na obnovu fasády řemeslníci použili tři druhy písků a vápna přivezená ze zahraničí. I když fasáda vypadá tak, že připomíná povrch jemně opracovaného kamene, je tvořena štukami, kamennými, dřevěným a zinkovými prvky. Nejpoškozenější byly rovné plochy. Z této části fasády se podařilo zachránit pouze třetinu. Ostatní byla zvětralá a musela se odstranit.
Opláštění historického objektu má mnoho zdobných prvků. Nejde jen o sošky, ale i chrliče ve tvaru draka, psa či kočky. Na fasádě jsou i parohy jelenů. Její součástí je také kříž na zámecké kapli, potažený čtyřiadvacetikarátovým zlatem, nebo sluneční hodiny, které bylo nutné také zrestaurovat.
Projekt na obnovu fasád lednického zámku vznikl v roce 2004. Původně měl přijít na 202 miliónů korun. Pak bylo ale toto výběrové řízení zrušeno jako předražené. Z nově vypsané soutěže vzešla jiná cena, nižší oproti původní o více než 50 miliónů.
V minulosti se podařilo zrekonstruovat historický palmový skleník přiléhající k zámku i komnaty a sály v celém objektu. V příštím roce by měla začít obnova jeho jízdáren. Jsou větší než zámek samotný a říkávalo se jim Palác koní. Za půl miliardy korun z nich vznikne polyfunkční turistické centrum.
Zámek loni navštívilo 340 000 turistů. Odhaduje se, že jeho parkem projde ročně milión návštěvníků. Komplex je coby součást Lednicko-valtického areálu zapsán od roku 1997 na seznamu památek UNESCO.
zpráva ČTK