Projekty

Po 15 letech letos skončí obnova renesančního mostu ve Stříbře

Po 15 letech postupných oprav letos skončí rozsáhlá obnova unikátního kamenného mostu ve Stříbře. Až dosud záchrana renesančního mostu z 16. století stála téměř 20 miliónů korun. Poslední etapa rekonstrukce jedné z nejvýznamnějších technických památek v Plzeňském kraji přijde na zhruba 1,5 miliónu korun. ČTK to řekl starosta Karel Lukeš (Nezávislí).

„Ministerstvo kultury dává každý rok dotaci 400 000 korun. I když jedna etapa nás stojí dva milióny korun, jsme za to rádi,“ řekl starosta. Obnova 60 metrů dlouhého a šest metrů širokého mostu byla zařazena do programu záchrany architektonického dědictví.

Největší a nejznámější památka Stříbra je také na zlaté pamětní minci, kterou s nominální hodnotou 5000 korun vydala v roce 2011 Česká národní banka. Kamenný most přes řeku Mži s renesanční patrovou mostní věží se šestibokou střechou pochází z let 1555 až 1560. Mostní věž má v Čechách pouze už jen Karlův most v Praze.

Stříbrský most, jehož vlastníkem je město, se dochoval v původním stavu až do dneška. Pod stávající mostovkou jsou zachovány původní povrchové vrstvy. Byla obnovena věž, oblouky a inundační části, tedy nájezdové rampy, odkanalizování, parapetní zdi a omítky. V posledních třech etapách se obnovilo kamenné dláždění.

Stříbro se bude snažit od příštího roku uplatnit do stejného dotačního programu městské hradby. „Ty náklady budou mnohem vyšší,“ řekl starosta. Hradby, které jsou viditelné při cestě do Stříbra, jsou už podle Lukeše opravené nebo se opravují. V parku jsou ale hradby, které spadly, a jejich opravu odhadl na desítky miliónů korun.

Nejvýznamnější stavbou regenerace městské památkové zóny bylo zatím náměstí, zrekonstruované před dvěma lety. „Ještě tam chybí výhodní část a okolní komunikace,“ uvedl Lukeš. Náměstí, jehož projektovaná cena byla 55 miliónů Kč, stálo nakonec asi 30 miliónů Kč. „Zvláštní je, že hodně stříbrských na novou podobu nadává. Ale kdokoliv přijede zvenku, tak je nadšený,“ řekl. Dalších asi 15 miliónů Kč si vyžádalo městské muzeum.

Město nyní nechá zpracovávat plán strategického rozvoje na osm až 12 let. „Pozvednout by si zasloužila bývalá hasičská zbrojnice, přímo na náměstí, která je opuštěná. Dále se mluví o spolkovém domě, ale je to ve fázi příprav a řešení,“ dodal Lukeš.

zpráva ČTK

Přidejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*