Projekty

Plzeň začne hledat stavitele divadla, průzkum pozemku je hotový

Archeologický průzkum pozemku pro stavbu nového divadla v Plzni je hotov a výstavbu nezpozdí. Na stavitele budovy za téměř miliardu korun, která má být otevřena v květnu 2014, vyhlásí příští měsíc radnice výběrové řízení. ČTK to řekl náměstek primátora Petr Rund (ODS).

„Archeologové na pozemku nic nenašli. Minulý čtvrtek se tam byli podívat na vlastní žádost i pracovníci Západočeského muzea a zástupci židovské obce a potvrdili, že se tam až na historické základy budov nenachází žádné archeologické památky, které by vyžadovaly speciální sanaci tohoto území. Takže plocha je vhodná a připravená pro stavbu," uvedl.
Náměstkyně primátora pro kulturu Eva Herinková (ČSSD) dodala, že se radnice obávala toho, aby se, podobně jako u sousedního obchodního centra Plaza, na místě vyhrazeném pro stavbu nového divadla nenarazilo například na pozůstatky starého židovského hřbitova.
Výběrové řízení na stavitele divadla bude podle Runda vyhlášeno během několika týdnů, nejpozději do konce června. V říjnu nebo listopadu začne stavba; přes zimu budou pokračovat zemní práce.
Peníze na letošní i příští rok má radnice zajištěné. „Existuje na to usnesení zastupitelstva z letošního ledna. Na stavbu divadla byl zřízen speciální fond," dodal Rund. Podle něj by mělo být nové divadlo hotové v květnu 2014, během prázdnin pak bude ve zkušebním provozu a vše potřebné se přestěhuje ze staré budovy Komorního divadla, které je v havarijním stavu. V září 2014 by měla být v nové budově zahájena sezona.
Radnice se dohodla s policií na kompromisu v případě parkování. Původní požadavek 400 míst byl snížen na polovinu. „Půjde o podzemní parkování, které bude součástí budovy," dodal Rund.
„Kromě jednoho velkého a jednoho malého sálu budou v objektu zkušebny pro všechny divadelní obory. Ve starém divadle mají umělci jedinou možnost zkoušet na pódiu," uvedla Herinková. Náměstkyně není přílišnou zastánkyní toho, aby se na scénách objevovalo alternativní umění, podle ní jsou v Plzni jiné subjekty, jež se tomuto žánru věnují. „A své místo bude mít alternativa také hodně na Světovaru (bývalá kasárna a pivovar, kde má vzniknout kulturní továrna)," dodala Herinková.
Divadlo má stát zhruba miliardu korun. „Město ale předpokládá, že díky konkurenci stavebníků v krizi uspoří 20 procent ceny," uvedl ekonomický náměstek primátora Martin Zrzavecký (ČSSD). Nová budova, jejíž dominantou bude fasáda připomínající oponu, bude mít sál pro 500 diváků a studiovou scénu pro 150 lidí. Poslouží činohře, muzikálu, baletu i opeře. V objektu bude restaurace, kavárna, prostor pro výstavy a knihkupectví. Do roku 2015, kdy bude Plzeň evropským hlavním městem kultury, by tak měli Plzeňané vstoupit s novým stánkem.
zpráva ČTK
 
Další informace o projektu najdete u článku na www.stavbaweb.cz.