Projekty

Plzeň vybrala návrhy na zástavbu území, kde měl stát obchodní komplex

Plzeň už má návrhy na podobu zástavby území, kde chtěl developer Amádeus Real postavit obchodní komplex za 2,5 miliardy Kč. Loni v lednu ho odmítlo referendum, a radnice tak musí stavbě na místě zbouraného domu kultury bránit. Jedním z kroků byla architektonická a urbanistická soutěž. Investor letos v lednu oznámil, že s projektem končí. Porota ocenila tři návrhy a doporučila věnovat nadstandardní pozornost zpracování územní studie včetně jejího projednání, řekla ČTK Irena Králová z útvaru koncepce a rozvoje města.
 
Soutěž byla vyhlášena na širší území, než je 2,4 hektaru plánovaných na stavbu obchodního centra. Jde o exponované území mezi historickým centrem a vlakovým nádražím, tedy mezi ulicemi Americká, Nádražní, křižovatkou U Jána a Denisovým nábřežím.
Diskutabilní území po domu kultury řeší podle Králové navrhovatelé drobnější a členěnější zástavbou, než mělo mít centrum Corso Americká. „Struktura více odpovídá poloze v centru města. Je to určitě drobnější měřítko a hlavně polyfunkční využití na obchod, služby, administrativu a bydlení," řekla. Dále jsou tam navržena velká veřejná prostranství, která byla pro navrhovatele podmínkou. „Řeší je velmi velkoryse s podílem zeleně, něco jako zelená promenáda," dodala.
Územní studii bude zpracovávat útvar koncepce a na základě vítězných návrhů. Měla by být hotová do konce roku. „Porota vydala doporučení pro zpracování studie a stanovila základní urbanistické principy,“ uvedla Králová. Na studii se začne pracovat ihned po schválení výsledků soutěže červnovým zastupitelstvem. Návrhy vzešlé ze soutěže a doporučené porotou už budou zapracovány do nového územního plánu Plzně, který bude mít město od roku 2016. Studie bude definovat hlavně strukturu veřejných prostranství, charakter zástavby a výšky objektů.
Z 11 soutěžních návrhů ocenila porota tři. Neudělila první cenu, druhou získaly dva návrhy. „Úroveň soutěžních návrhů bohužel nedosahuje takových kvalit, aby mohl být jeden doporučen jako výchozí podklad pro zpracování studie. Obsahovaly ale řadu námětů, které porota zformulovala do základních urbanistických principů,“ řekl šéf poroty Jaroslav Šafer. O druhé místo se dělí návrhy mimoplzeňských architektů, třetí získal plzeňský tým. Veřejnost se s návrhy seznámí 16. až 29. června.
Amádeus se soutěží, která reagovala na výsledky místního referenda, už loni před jejím vyhlášením nesouhlasil. V oficiálním dopisu ji označil za „šikanózní jednání činěné se záměrem způsobit společnosti škodu“. Letos v lednu pak projekt Corso Americká ukončil „kvůli nejistotě v přístupu města a neustále se měnícím postojů k investici, které vyústily v zastavení územního řízení“. Investor do projektu vložil stovky miliónů korun, jež bude požadovat po městu, stejně jako část ušlého zisku i peníze za zmařenou investici. Ve hře je ještě prodej 2,4hektarového pozemku, který Amádeus vlastní. Plzeň už vybrala právní kancelář, která ji bude zastupovat v očekávaném soudním sporu s developerem.
Podle ekonomického náměstka primátora Martina Zrzaveckého (ČSSD), který je pověřený s Amádeem jednat, město už několik měsíců čeká na další kroky investora, který zatím nereaguje. Radnice se s ním na prodeji pozemku nedohodla. „O žádné žalobě nevíme,“ dodal.
zpráva ČTK