Projekty

Osadníci z Domašína jsou hrdí na svou „Radnici“

Osada Domašín je místní částí města Vlašim v okrese Benešov. Ještě v 80. letech byla samostatnou obcí, což napovídá i název místní hospody Na Radnici. Na tuto krásnou budovu s valbovou střechou jsou domašínští patřičně hrdí, a tak se nedávno zasadili o její rekonstrukci. Historický ráz budovy podtrhl osadní výbor výběrem keramické střešní krytiny Granát 13 z portfolia značky Bramac.

Bývalá radnice v Domašíně je 150 let stará. Stojí za ní typický příběh multifunkční obecní budovy, ve které byly umístěny kromě místní správy i hospoda, poštovní úřad, kulturní sál nebo obecní byty. V období první republiky, kdy narostl počet školních dětí, byla do budovy radnice dokonce umístěna i pátá až osmá třída domašínské školy. 

V posledních letech se stavba nacházela ve špatném technickém stavu. Především bylo nutné řešit havarijní stav střechy, do které zatékalo. „Střecha dostala zabrat už jen kvůli tomu, že se zde vystřídalo hodně nájemců.  Mnozí z nich se z různých důvodů rozhodli dodatečně na střechu postavit další komíny a tak přibývalo míst, kudy do střechy zatéká,“ vysvětluje pokrývač a rodák z Domašína Jiří Bach, který měl celé dílo na starosti. Na střeše se také musely z velké části měnit poškozené krovy.

Jiří Bach zasedá v osadním výboru, kterému navrhl vyměnit eternitové šablony za keramickou krytinu Granát 13. „Bobrovky jsme kvůli oslabené konstrukci krovu vyloučily, ale chtěli jsme na střechu vrátit keramickou, pálenou krytinu, která by podtrhla historický ráz budovy a zdůraznila monumentální tvar střechy s velmi vysokým hřebenem,“ vysvětluje. Granát 13 je falcovka s markantním profilem s dvojitou vlnou, který zosobňuje důvěru v tradiční hodnoty. Právě tvar tohoto modelu a posuvnost tašek jsou důvodem, proč je tato krytina oblíbená při rekonstrukcích historických objektů. Harmonického vzhledu je možné docílit pokládkou na vazbu, ale i na střih. Pokládka střechy o celkové rozloze 600 m2 byla náročná kvůli hřebeni s výškou přes 20 metrů a se dvěma patry podlah ve vazbě. Vzhledem k výšce a sklonu střechy, se na střechu musely instalovat protisněhové háky. Osadní výbor se shodl i na použití povrchové úpravy s engobou v odstínu měděná, která je odolnější vůči znečištění. 

Výsledek stojí za to. Bývalá domašínská radnice už se zase hrdě tyčí na domašínské návsi s kostelem sv. Jakuba Staršího.  Třeba se sem jednou radnice vrátí. A když ne, hospoda tu pořád je. Ne nadarmo se říká, že vesnice bez hospody přestává žit. Ta domašínská se ovšem snaží na výtečnou. O víkendech láká návštěvníky na ochutnávky speciálů z malých pivovarů, ale také bohatý doprovodný program. Takže pokud máte cestu kolem, zastavte se Na Radnici.