Projekty

O stavbu nové lávky v Nymburce se uchází šest projektantů

O stavbu nové lávky přes Labe v Nymburce se uchází šest projektantů, mezi nimi je i Jiří Stráský, autor nyní zdemolované lávky, která byla v dezolátním stavu. Vítěze soutěže vybere porota složená ze zástupců města a odborníků 14. září.

Autor vítězného návrhu dostane za úkol vypracovat projektovou dokumentaci. Nová lávka by mohla stát v roce 2020, řekl dnes ČTK nymburský starosta Pavel Fojtík (Změna pro Nymburk).

Z dílny projektanta Stráského byla kromě nymburské lávky také lávka v Praze-Troji, která se samovolně zřítila loni v prosinci. Stráský jakékoli pochybení odmítá, projekt lávky byl podle něj v pořádku.

„Dnes se používají úplně jiné technologie. Dříve se železná lana zalila betonem, kvůli tomu se tam pak dostala voda. Nyní jsou ve speciální olejové ochraně, takže voda se k nim nedostane a nehrozí tak jejich zreznutí,“ řekl Fojtík.

Město bude podle Fojtíka posuzovat nejen cenu, ale také vzhled stavby. Starosta chce, aby Nymburk v lávce získal novou dominantu města, která ale zároveň zapadne do okolního prostředí. Město chce lávku postavit do 40 miliónů korun. „Pokud ale bude nějaký opravdu super návrh třeba za 60 miliónů, tak o tom také budeme diskutovat,“ řekl Fojtík.

Zájem o navržení lávky projevilo 14 projektantů, do užšího kola jich postoupilo šest. Projektant Stráský patří podle Fojtíka mezi přihlášenými uchazeči k nejzkušenějším, dodal nejvíce referencí. V Nymburce byl několikrát i osobně.

Město dalo lávku zbourat, protože hrozilo, že se zřítí. Byla stejné konstrukce jako lávka v Praze-Troji, která spadla loni v prosinci. Při demolici v Nymburce se potvrdilo, že lana lávky byla velice zkorodovaná. Hasičské tanky dnes vytahují zřícenou konstrukci z vody, akce je podle odborníků na místě složitější než vytahování zřícené lávky v Praze-Troji. V Nymburce jsou strmější břehy, lávka je navíc větší.

zpráva ČTK