Projekty, Průmysl a obchod

Nový územní plán Liberce se bude nejspíš schvalovat až v roce 2021

Podle nového libereckého primátora Jaroslava Zámečníka se nový územní plán Liberce bude schvalovat asi až v roce 2021. Radnice musí nejprve vyhodnotit 3300 došlých námitek. Primátor jako pověřený zastupitel má přípravu nového územního plánu na starost. Zámečník předpokládá, že vypořádání námitek se bude město věnovat v následujících měsících.

Liberec dostal 600 námitek z letošního projednání územního plánu a dalších 2700 z předchozích let. „Předpoklad je, že opakované veřejné projednání bude na přelomu let 2019 a 2020,“ dodal primátor.

Platnost současného územního plánu skončí v roce 2022. Na vytvoření nového, jenž by měl řešit rozvoj pátého největšího města v zemi v příštích 20 až 30 letech, pracuje radnice od roku 2007. Očekávaný termín schválení město už několikrát posunulo. Oddalování vydání nového územního plánu komplikuje rozvoj města, při jeho přípravě lze totiž pořizovat jen takzvané strategické změny. Podle původního harmonogramu měl být nový územní plán schválený už v roce 2015. I schválení v roce 2021 považuje Zámečník za optimistickou variantu.

Na možné problémy v navržené podobě územního plánu dlouhodobě upozorňuje bývalá náměstkyně a nyní opoziční zastupitelka Karolína Hrbková. „Proces pokynů pro poslední veřejné projednání územního plánu nebyl úplně v pořádku. A pravděpodobně tady hrozí možnost napadení územního plánu soudní cestou po jeho vydání,“ řekla. Za správné považuje zrušit všech 207 pokynů, které vydal bývalý primátor Tibor Batthyány pro letošní veřejné projednání územního plánu. Podle ní jsou zavádějící, někdy protichůdné, a jsou tam i formální pochybení. Zámečník se chce v nejbližší době s těmito pokyny nejprve seznámit.

Na soud se hodlají například obrátit obyvatelé z Ostašova. Nelíbí se jim, že by se z louky s kvalitní ornou půdou u letiště měla stát průmyslová zóna. Proti využití této oblasti pro průmysl se v petici vyslovilo skoro 2000 lidí.

zpráva ČTK