Projekt Dornych skupiny Crestyl, který v následujících letech nahradí staré obchodní centrum v sousedství brněnského hlavního nádraží, získal na přelomu roku stavební povolení. Dornych nabídne volně přístupný veřejný prostor lemovaný několika menšími budovami. Spodní podlaží nových staveb budou vyhrazena pro obchody a služby, ve vyšších patrech bude umístěno nájemní bydlení a kanceláře. Prvním zveřejněným velkým nájemcem je klinika EUC, která zabere jednu budovu. Velký důraz bude v nových prostorách kladen i na širokou nabídku restaurací, kaváren a barů – vyrůst by měly na pěti tisících metrů čtverečních plochy.
Klinika EUC obsadí celou budovu přiléhající k ulici Dornych. Na ploše přes 6 tisíc m2 budou kromě ordinací a zázemí i dvě lékárny. „Zdravotnická skupina EUC má největší síť ambulantních klinik v České republice a jsme rádi, že si pro svůj rozvoj v Brně vybrala právě Dornych,“ říká Lenka Preslová, obchodní ředitelka pro komerční nemovitosti ve společnosti Crestyl. „Intenzivně jednáme s dalšími velkými nájemci jak pro kanceláře, tak obchody, a brzy zveřejníme další jména. Dosavadní zájem ze strany potenciálních budoucích nájemců nám potvrzuje, že Dornych bude jedinečným projektem, který nabídne unikátní kombinaci různých druhů využití a vdechne nový život tomuto území v centru města,“ dodává Preslová.
Poznávacím znamením Dornychu by se kromě obrovského veřejného prostoru měl stát i naprosto jedinečný rozsah restaurací, barů a kaváren, které by měly obsadit pět tisíc m2 plochy. Kromě samostatných provozů nabídne Dornych i tzv. food hall – tedy moderní „tržnici“ s restauracemi, bistry či kavárnami. „Tento koncept znamená konec dohadům o tom, do jakého typu restaurace kdo chce jít, protože u jednoho stolu si každý přijde na své chutě bez ohledu na to, s kým na snídani, oběd, či večeři vyrazí. V rámci Dornychu chceme zahrnout širokou škálu kulinářských konceptů – různá bistra, restaurace, bary, kavárny, foodtrucky, klasické hospody, ale i nabídku jídel do ruky. Bohatý výběr tak uspokojí nejen uživatele kanceláří, ale i návštěvníky obchodů, nebo rezidenty z objektu pro nájemní bydlení,“ říká Lenka Preslová.
V rámci projektu Dornych nahradí současný chátrající obrovský objekt částečně zastřešený volně přístupný veřejný prostor o celkové ploše 25 tisíc m2, kolem kterého bude šest menších budov. V nich bude nájemní bydlení, kanceláře, restaurace, obchody i služby – konkrétně 186 bytů, 26 tisíc m2 kancelářských a 27 tisíc m2 retailových ploch. Budovy budou mít nejvýše sedm až osm pater. S parkováním se počítá v podzemních garážích. Celý projekt bude samozřejmě napojený na uliční síť a podchod pod nádražím a propojí historické centrum města s plánovanou Jižní čtvrtí. Celková investice do projektu je přes sedm miliard korun.
„Stavební povolení je pro nás milníkem v přípravě celého projektu. V návaznosti na jeho získání nyní řešíme výběrová řízení na zhotovitele. Do léta bychom se tak chtěli se všemi přípravami významně posunout, zároveň nechceme zavírat stávající obchody předtím, než budou stavbaři připraveni pustit se do práce. Aktuální časový harmonogram tak počítá s tím, že k uzavření stávající budovy a její demolici dojde na podzim tohoto roku. Dokončení projektu se očekává přibližně za tři roky od zahájení demolic,“ říká Jaromír Krb, ředitel developmentu společnosti Crestyl.
Komplex Dornych je navržen tak, aby splnil všechny náročné požadavky nejvyššího stupně prestižní celosvětové certifikace dlouhodobě udržitelných projektů LEED Platinum (Leadership in Energy and Environmental Design). Ta představuje souhrn řady pravidel pro design, stavbu, provoz i správu objektů šetrných k životnímu prostředí a svému okolí. Samozřejmostí tak budou dobíjecí stanice pro elektromobily a elektrická kola, úsporné osvětlení, kolárna a šatny se sprchami v kancelářích, ale například i plné využití dešťové vody pro závlahu zeleně a splachování. Díky své architektonické koncepci a například využití tepelných čerpadel země/voda se projektu podaří snížit spotřebu energií až o 40 % ve srovnání s podobnými multifunkčními objekty z portfolia Crestylu.
Na celkové koncepci a architektonickém řešení se podílí zahraniční i lokální architekti. Hlavním architektem je mezinárodní plánovací a architektonické studio MTDI vedené Markem Tryzybowiczem, který se projektu osobně věnuje a má letité zkušenosti s realizacemi významných staveb po celém světě. Nejbližší projekt, za kterým stojí, je bratislavské multifunkční centrum Eurovea s kancelářemi, obchody, byty, restauracemi, parkem a promenádou na nábřeží Dunaje, které propojuje řeku s centrem města. Na projektu Dornych se také podílí i významný lokální partner, kterým je brněnské studio Arch.Design. To za více než dvacet let své existence realizovalo projekty po celé republice a posbíralo řadu ocenění za architekturu.