Projekty

Národní knihovna vypsala tendr za 300 miliónů na dostavbu depozitáře

Národní knihovna (NK) vypsala výběrové řízení na dostavbu depozitáře v Hostivaři. Zakázka má hodnotu téměř 300 miliónů korun. Po jejím dokončení budou prostory sloužit zejména k uskladnění knih, na místě bude také pracoviště pro digitalizaci svazků. ČTK o tom informoval ekonomicko-provozní náměstek NK Zdeněk Macoszek.

Zájemci o lukrativní zakázku mohou své nabídky posílat do 6. června. „Zúčastnit se mohou české i zahraniční firmy, které s obdobnými zakázkami mají nějakou zkušenost. Dalším kritériem jsou také kladné hospodářské výsledky společnosti v uplynulých letech a minimálně 400miliónový obrat," uvedl Macoszek. Celková hodnota zakázky je 284 miliónů korun. Financována bude formou dotací ze státního rozpočtu.
„Vybudujeme sklad pro minimálně 2,5 miliónu knih, především pro Národní konzervační fond," doplnil Macoszek. V nových prostorách bude sídlit také pracoviště pro zpracování fondů, digitalizaci (související s budováním Národní digitální knihovny) a další služby.
Vítěz výběrového řízení na dostavbu hostivařského depozitáře by měl být znám na začátku července. Poslední stavební práce by měly být dokončeny v létě roku 2012.
Tendr na dostavbu depozitáře zadal už předchozí ředitel knihovny Pavel Hazuka. Nynější šéf knihovny Tomáš Böhm jej ale zrušil, protože byl podle něj předražený. Původní celkové náklady na dostavbu nakonec Böhm snížil o více než 120 miliónů korun.
Rozsáhlými změnami projdou ale i další objekty spadající pod správu NK včetně historického Klementina. Veškeré stavební úpravy a rekonstrukce jsou rozděleny do šesti etap, přestavba objektů by měla být dokončena v horizontu pěti let.
zpráva ČTK