Projekty

Nábřeží Loučné v Litomyšli čeká oprava

Nábřeží řeky Loučné v Litomyšli, které čeká oprava, si zachová přírodní ráz. O jeho podobě spolurozhodovali obyvatelé města na základě dotazníků, workshopů i výtvarné dílny pro děti. Jejich představy se stanou součástí architektonické studie. Oprava nábřeží má stát asi 30 miliónů korun. Dotací až 25 miliónů se na ní bude podílet nadace Proměny. ČTK o tom informovala Jolana Říhová z nadace.
„Zapojení lidí do procesu postupné přeměny místa je důležitou součástí projektů, kterým poskytujeme podporu. O participaci se často mluví, málokdy však s konkrétní představou, jak ji realizovat. V Litomyšli chceme různými příklady ukázat, že se komunikace s lidmi městům vyplatí a že nabízí skrytý potenciál,“ uvedla Říhová.
Obnova nábřeží řeky Loučné se připravuje od začátku letošního roku. Na příští rok je plánována architektonická soutěž na návrh řešení území. Opravené nábřeží se má otevřít na přelomu let 2015 a 2016.
Nadace Proměny spolupracuje s městem na přípravě projektu, organizuje architektonickou soutěž, napomáhá při výběrovém řízení na dodavatele stavby. Pokud město splní stanovené podmínky, může od nadace získat finanční příspěvek na zajištění údržby nábřeží na tři roky po jeho dostavbě.
Nábřeží Loučné se má stát odpočinkovou rekreační plochou pro trávení volného času. Lokalita je vymezena hostincem Za vodou a mostem u Smetanova domu. Navazuje na parter, jehož úpravu už provedl architekt Josef Pleskot, a prodlouží se tak stávající promenáda.
zpráva ČTK