Projekty, Soutěže

Na úpravu Jiráskova náměstí vypíšou Plzeň a Nadace Proměny architektonickou soutěž

Novou podobu Jiráskova náměstí v Plzni, přilehlé klášterní zahrady a sportovního areálu určí veřejná architektonická soutěž. Vyhlašuje ji město a Nadace Proměny. Nadace na revitalizaci náměstí, které je historickým centrem čtvrtí Petrohrad a Slovany, přiznala dotaci až do 25 miliónů korun. Výsledky dvoukolové architektonické soutěže budou známy na podzim, náměstí by mělo dostat novou podobu do konce roku 2022, řekla ČTK ředitelka nadace Jitka Přerovská.

Z Jiráskova náměstí by se mělo podle místostarosty městského obvodu Slovany Jana Fluxy stát po letech opět místo, které budou lidé rádi navštěvovat. Mělo by se proměnit v živý uzel, kde bude příjemný pobyt pro všechny věkové kategorie, farníky, místní lidi či turisty. Proměny by měly také podtrhnout urbanistický charakter a historickou atmosféru. Náměstí, které získalo svou tvář v první třetině 20. století, dnes hyzdí rozbité povrchy i neutěšený vzhled vegetace.

Termín pro odevzdání návrhů v prvním, anonymním kole soutěže je 6. června. Účast ve druhém kole je spojena s prezentací návrhů před porotou. „Očekáváme, že soutěž bude pro architekty příležitostí uplatnit v návrhu nové hospodárné přístupy a technologie šetrné k životnímu prostředí,“ uvedla Přerovská.

Vítaná je například propracovaná koncepce hospodaření s dešťovou vodou nebo vytvoření podmínek pro vzdělávací program v klášterní zahradě zaměřený na půdu, potraviny či vodu. Architekti by měli zapracovat návrhy vzešlé z plánovacích setkání s místními obyvateli, nadací, spolky a obvodem a městským Útvarem koncepce a rozvoje. Revitalizace by měla sjednotit dosud roztříštěný prostor. Lidé chtějí kvalitní zeleň, lavičky, dětské prvky, relaxační zónu v klášterní zahradě, zklidnění dopravy.

Podle dřívějších informací nadace odhaduje vypracovaná studie celkové náklady na obnovu prostoru na víc než 74 miliónů korun. Suma zahrnuje i kompletní výměnu infrastruktury v komunikacích, včetně vodovodu a kanalizace z let 1910 až 1930. Po započtení grantu od nadace se o zbývající náklady podělí obvod a magistrát.

zpráva ČTK