Projekty

Na odstranění závadné izolace ve Světovaru má Plzeň 63 miliónů

Plzeňští zastupitelé dnes uvolnili další prostředky potřebné pro odstranění karcinogenní izolace v areálu bývalého pivovaru Světovar. Město tak má v odboru investic k dispozici 63 miliónů korun. Snaží se tak zachránit projekt rozestavěného archivu a takzvané kulturní fabriky, které ve Světovaru vznikají. Vícepráce spojené s odstraněním závadné látky korkodehet vyčíslil zhotovitel projektu, společnost Helika, na 56 miliónů Kč bez daně. Město dokumentaci zkoumá a bude řešit, co se Světovarem dál.

„Neumím si při stanovisku krajské hygienické stanice představit, že to obeženeme drátem a necháme tam na to pršet. V každém případě se musí korkodehet odstranit a objekt sanovat,“ řekl zastupitelům primátor Martin Baxa.
Podle něj jsou vážné důvody pro to, aby se v projektu pokračovalo, mj. je kulturní fabrika, tzv. 4×4 Culture Factory, vlajkovou lodí projektu Plzeň – Evropské hlavní město kultury (EHMK). „Neumím si představit situaci, kdy by Světovar neměl být vůbec. To by mělo pro image Plzně špatné následky,“ řekl zastupitelům ředitel projektu EHMK Jiří Suchánek.
Radní pro majetek Helena Matoušová upozornila také na to, že město nabízí v okolí Světovaru pozemky developerům k případné výstavbě bytů. Pokud se projekt kulturní fabriky zakonzervuje, nebudou vybudovány sítě a město si tak podle ní zastaví příjem z těchto pozemků.
Podle technického náměstka primátora Pavla Šindeláře (ODS) by mělo město mít zhruba do měsíce shromážděny veškeré informace potřebné k rozhodnutí o osudu Světovaru. Město je v časové tísni, protože na projekt, do nějž už se dalo 20 miliónů korun, má přislíbenou dotaci z ROP Jihozápad ve výši kolem 100 miliónů korun. Pokud se rozhodne v projektu pokračovat, bude muset požádat o prodloužení termínu k vyúčtování projektu až do září 2015, původní byl červen 2015. „Nijak nezakrývám, že dotace ve výši 100 miliónů korun v této chvíli není jistá,“ řekl zastupitelům Baxa.
Podle Suchánka je společnost Plzeň 2015 schopna část programu přesunout do náhradních prostor, vybráno k tomu bylo depo v Cukrovarské ulici. „Programovou část tam oůstojně odehrát lze,“ uvedl. Projektanti nyní řeší, jaké úpravy budou v depu nutné.
Zástupce Heliky dnes zastupitelům řekl, že nebylo možné předpokládat výskyt nebezpečného dehtu v izolaci. Naopak město má v ruce znalecký posudek, že neodhalení kontaminace je chybou projektanta. „S Helikou jsme se dohodli, že necháme zpracovat u ČVUT generální znalecký posudek a v závislosti na výsledku bude reklamace vůči Helice uznána, nebo ne,“ řekl Šindelář. Nebezpečná látka se bude muset odstraňovat ve speciálním režimu, za přísných opatření.
Podle některých zastupitelů by bylo nejlepší, aby se od projektu Světovaru ustoupilo a objekt se nechal zakonzervovat. Problém kolem Světovaru městu komplikuje i získání Ceny Meliny Mercouriové, tedy 1,5 miliónu eur.
zpráva ČTK