Projekty

Na Novojičínsku začala stavba úseku dálnice D48 Rybí–Rychaltice

Na Novojičínsku začala stavba úseku dálnice D48 Rybí–Rychaltice. Spočívá v rekonstrukci a rozšíření 11,5 kilometru dlouhého úseku silnice první třídy I/48, která je nyní čtyřproudou komunikací bez středového rozdělení. Stavba přijde bez DPH na více než dvě miliardy korun. Hotova má být do konce roku 2020. Stavbu slavnostně zahájili ministr dopravy Dan Ťok (za ANO) a zástupci Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) a dalších organizací a firem.

Stavba podle Ťoka zvýší bezpečnost i zrychlí dopravu v Moravskoslezském kraji. „Je to silnice, která nevyhovuje z hlediska bezpečnosti, nevyhovuje ani z hlediska norem, takže bude upgradována na dálnici,“ řekl Ťok.

Generální ředitel ŘSD Jan Kroupa řekl, že v uvedeném úseku se stávalo hodně i těžkých dopravních nehod. „Jenom od roku 2004 to bylo 345 nehod a z toho bylo devět úmrtí,“ řekl Kroupa.

Řidiče kvůli stavbě čekají tři roky dopravních komplikací. „Kdyby se stavěla jako nová dálnice, tak to bude určitě kratší. Ale tady budeme stavět za provozu, to znamená, my tady budeme muset nechat jezdit auta, musíme udělat nějaké objezdy mostů, které se budou stavět, takže když stavíte za provozu, tak jsou věci bohužel trošku složitější,“ řekl Ťok.

Letos budou podle Kroupy budovány objízdné trasy. Náročnější budou teprve následující roky, kdy se budou snažit dostat dopravu na objízdné trasy. „Částečně v jednom pruhu pojedeme po stávajícím pásu … plán je, že tranzit povedeme přes dálnici D1, to znamená, aby sem vůbec do oblasti tranzit nepřicházel, budeme ho rovnou odklánět,“ řekl Kroupa.

Během stavby se bude opravovat či stavět řada mostů. „Některé mosty pouze rozšiřujeme, to znamená, že přidáváme nosník, některé se odbourávají a odbourávají se třeba do spodní stavby a potom je stavíme úplně znova,“ dodal ředitel ŘSD.

Úsek, jehož rekonstrukce nyní začala, je rozdělen na dvě části. Uprostřed je totiž už hotová dvoukilometrová část dálnice kolem Příbora. Po dokončení stavby bude v provozu ucelený úsek dálnice z Rybí po Frýdek-Místek, kolem nějž se teprve bude stavět obchvat. Celá dálnice D48 povede od dálnice D1 v Bělotíně na Přerovsku přes celý Moravskoslezský kraj až po dálniční přechod do Polska v Chotěbuzi na Karvinsku. Tam naváže na polskou silnici do Krakova.

zpráva ČTK