Projekty

Na Bali se staví čokoládovna z bambusu

Na Bali na ploše asi 2100 metrů čtverečních vzniká největší průmyslový objekt stavěný výhradně z bambusu. Bude v něm továrna na čokoládu. Stavebním materiálem stěn jsou tvárné bambusové tyče, jež zastřeší ve výši více než 15 metrů mírně se svažující strop. Spolumajitel továrny Big Tree Farms Frederick Schilling o vznikající stavbě podle agentury AP hovoří jako o katedrále.
Tropický bambus, používaný s oblibou na Západě k výrobě krytin, nábytku a domácích doplňků, se stále více prosazuje také jako stavební materiál stoupenců zeleného stavebnictví. Bali láká tesaře, architekty i projektanty z celého světa. Budují tam z bambusu školy, luxusní vily i letoviska.
Bambusu se daří ve všech rovníkových zemích. Dokáže za jediný den povyrůst o více než metr, takže do půl roku dosáhne výše ohromného dubu. Některé jeho druhy za pět let zesílí natolik, že je lze použít jako nosný materiál. Přitom vypěstování jedné rostliny za tu doby přijde jenom na tři dolary (55 korun). Stavebníci tak mají k dispozici dostupný a přizpůsobivý materiál pevný jako beton. Jeho možnosti jsou téměř neomezené.
„Bambus je jeden z nejvhodnějších stavebních materiálů na světě a navíc se s ním krásně pracuje,“ tvrdí Schilling. Jeho podnik hodlá v dostavěné „katedrále“ začít v lednu vyrábět až šest druhů organických čokolád.
Bambusová horečka na Bali začala před šesti lety založením firmy, která vybudovala exkluzivní mezinárodní Zelenou školu pro 275 studentů. Od té doby na ostrově vzniklo přes deset významných bambusových staveb. Zelená vesnice, což je několik luxusních vil, z nichž některé přišly až na 750 000 dolarů (13,7 miliónu korun), se nacházejí dál po proudu řeky Ayung od Zelené školy. Léčebné letovisko Fivelements leží jen o několik kilometrů dál na sever.
Práce s bambusem vyžaduje změnu tradičního myšlení návrhářů. „Cítíme se dobře v kultuře přímek, jenomže bambus není přímka. Při plánování i při stavbě z něj musíme počítat s křivkami. Je to vzrušující, ale nekonečně komplikované,“ tvrdí umělecká ředitelka projektu Zelená vesnice Elora Hardyová. V některých případech bambusová tyč usazená v zemi sahá až do výše třetího patra.
Schillingův obchodní partner Ben Ripple o Bali hovoří jako o uměleckém mikrovesmíru. „Na Bali se za pět let odehraje to, co v rozvinutějších zemích za dvacet let,“ tvrdí.
Jenomže zatím není jasné, zda stavby realizované na Bali jsou vhodné také pro oblasti s chladnějším a sušším podnebím. V Evropě a USA navíc větší stavby podléhají přísným stavebním předpisům. Victor van Praag z architektonické kanceláře Green Home, specializované na stavby z bambusu, přiznává, že se odvětví velmi rychle rozvíjí. Díky tomu, že pro ně zatím neexistují svazující předpisy, lze uplatnit neomezenou kreativitu jak při údržbě staveb nebo při experimentování s návrhy. Vzniká tak samozřejmě také prostor pro nečekané problémy.
Gove DePuy pracuje na Bali od roku 2004 a způsob, jakým se z bambusu staví tam, podle něj zatím není na Západě využitelný. „Jakmile se z bambusu stane průmyslový produkt, bude muset projít testy a dostane certifikační známky. Když ale prostě vezmete bambusovou tyč, opracujete ji a začnete z ní stavět, ponecháváte certifikát na přírodě,“ vysvětluje. Podle něj nemá bambus šanci jako celosvětově používaný stavební materiál, ale hodí se velmi dobře pro tropické oblasti, kde je jeho výhodou nejen pevnost, ale také dostupnost.
Indonésané nadšení cizinců pro bambus nijak nesdílejí. Považují ho za druhořadý materiál vhodný leda tak ke stavbě lešení.
zpráva ČTK

zdroj obr. Big Tree Farms