Projekty

Mladá Boleslav postaví zvedací lávku přes Klenici a transbordér

Mladoboleslavská radnice hodlá postavit zvedací lávku přes řeku Klenici a takzvaný transbordér pro přepravu lidí i kol přes Jizeru. Lávka by měla být hotová ještě letos, transbordér, což je vlastně kabinka zavěšená na kladkách, příští rok. Na tiskové konferenci to řekl náměstek primátora Jiří Bouška. Oba projekty mají usnadnit pěším a cyklistům přecházení řek v Mladé Boleslavi.
 
Stavby jsou podle Boušky atypické a zároveň navrženy tak, aby splnily kritéria pro stoletou vodu. Zvedací lávka se má ještě letos postavit přes Klenici v prostoru za Olympií. Naváže na budovanou síť cyklistických tras a v případě velké vody je možné ji zvednout ručním pákovým kladkostrojem. Lana a kladky budou trvale instalovány na rámu, kladkostroj bude před zdvižením přivezen ze skladu.
V prostoru za Olympií chce město příští rok postavit transbordér přes řeku Jizeru v blízkosti letní pláže na Krásné louce. Nad vodní hladinu se postaví konstrukce, na kterou bude zavěšena kabina. Lidé si ji mohou přitáhnout na břeh a přepravit se na druhou stranu. „Mělo by to být pro více lidí, případně kdyby se někdo chtěl přepravit i s kolem. Žádná motorizace ani složitá zařízení kolem toho nejsou,“ řekl ČTK tiskový pracovník města Pavel Šubrt. Radní se v tomto případě inspirovali fungujícím zařízením v Chrastavě na Liberecku, kde po povodních v roce 2010 potřebovali rychle nahradit most.
Oba dva projekty bude město připravovat ve spolupráci s architektem Martinem Rajnišem, náklady mají dohromady být kolem tří miliónů korun.
V Mladé Boleslavi už letos začaly přípravné práce pro stavbu mostu přes řeku Jizeru do Čejetic. Nový most za 65 miliónů korun nahradí nynější nevyhovující most, který je příliš úzký. Měl by být hotov do konce léta.
zpráva ČTK