Projekty

Mezi Libercem a Jabloncem začnou po více než roce jezdit tramvaje

Mezi Libercem a Jabloncem nad Nisou začnou od středy po 15 měsících znovu jezdit tramvaje. Provoz na frekventované trati byl přerušen kvůli nákladné opravě dvou úseků. Provoz do Vratislavic mohl být obnoven už v půlce dubna, ale výluka do Jablonce se kvůli komplikacím protáhla. 

Největším problémem byl nestabilní svah pod železniční stanicí Jablonec nad Nisou-dolní nádraží, řekl dnes ČTK ředitel Dopravního podniku měst Liberce a Jablonce Luboš Wejnar.

Provoz na 12 kilometrů dlouhé trati z Liberce do Vratislavic nad Nisou a Jablonce se zastavil loni 15. března. Důvodem byla rekonstrukce čtyř kilometrů trati. Projekt, který by měl včetně DPH přijít na 286 miliónů korun, je největší investicí libereckého dopravního podniku v posledních letech. Vedle samotné modernizace trati financoval podnik v Jablonci i další akce za zhruba 95 miliónů korun. Mimo jiné vyrostla na konečné tramvaje v Tyršových sadech nová budova s čekárnou, sociálním zázemím pro cestující a prodejnou. „Město Jablonec se na akcích podílelo částkou 13 miliónů korun,“ doplnil náměstek primátora Miloš Vele (ODS).

Liberec s Jabloncem spojuje tramvajová trať od roku 1955 a modernizaci už potřebovala, naposledy se kompletně rekonstruovala v 70. letech. „V Jablonci se práce zkomplikovaly hlavně kvůli opěrné zdi na Brandlu,“ řekl již dříve ČTK technický ředitel dopravního podniku Ludvík Lavička. Stavba se tak podle něj zřejmě o více než 15 miliónů korun prodraží. Dokončení tratě zpozdily podle něj také práce na rekonstrukci plynovodu v rámci revitalizace soustavy centrálního zásobování teplem, který ji v Jablonci křižuje. Tramvajová trať dostala v rámci rekonstrukce ve městě i nové osvětlení, opravou prošel i přilehlý chodník.

Tramvajová trať z Liberce do Jablonce je nejdelší meziměstskou tratí v Česku, denně přepraví zhruba 11 000 cestujících. Od roku 2008 je trať modernizována, kompletní opravou už prošel šestikilometrový úsek z centra Liberce až k výhybně ve Vratislavicích. Díky modernizaci je většina z opravené části dvojkolejná – provoz je díky tomu rychlejší a bezpečnější. Teď stavbaři dokončili rekonstrukci kilometrového úseku od zastávky Měnírna k Brandlu u Jablonce a také konečnou v Jablonci. Za přispění fondů EU se v posledních letech do tratě investovalo téměř 700 miliónů korun.

zpráva ČTK