Projekty

Lanškroun vybral studii na nový dopravní terminál

Město Lanškroun vybralo vítěze veřejné architektonické soutěže na studii dopravního terminálu u železničního nádraží. Stal se jím Ateliér 90 (autorský tým: Ladislav Vlachynský, Luboš Kaplan, David Firbas, Radim Nosek, Zdeněk Sendler, Martin Rambousek), porota vybírala ze šesti návrhů. Vítězná studie jako jediná umístila zastávky vlaku a autobusu na více místech a se současnou budovu nepracovala, řekl ČTK starosta Radim Vetchý.

„Zajímavostí je i to, že nádraží může sloužit jako vyhlídka, protože je na vyvýšeném místě. Návrh počítá s tím, že tam bude místo, odkud bude vidět na celém město v podhůří Orlických hor,“ uvedl Vetchý. Bude jen nutné udělat dílčí terénní úpravy a odstranit náletové křoviny.

Součástí zadání soutěže bylo kromě úpravy prostoru mezi ulicemi Nádražní a Dvořákova i parkoviště s 50 stáními a přechod přes koleje pro cyklisty a pěší. Autobusová část bude mít pět nástupišť, čekárnu až pro 50 lidí, záchody, bistro, informační místo pro turisty a úschovnu zavazadel. Do kolárny se má vejít 50 až 100 kol, půjčovna by měla disponovat 25 bicykly.

Město se dlouho snažilo odkoupit pro terminál potřebné pozemky, což se povedlo až letos. Vítěz soutěže zpracuje pro radnici projektovou dokumentaci. Původní odhadovaná cena 30 miliónů korun bude zřejmě o něco vyšší, i když se ji Lanškroun bude snažit co nejvíce zredukovat. Na výstavbu chce město získat dotaci, pokud by se to nepovedlo, stavělo by terminál po etapách v několika letech.

zpráva ČTK