Projekty

Kaplického Rejnok má územní rozhodnutí, investor stále není znám

Stavba Koncertního a kongresového centra A. Dvořáka v Českých Budějovicích, které ve tvaru rejnoka navrhl zesnulý architekt Jan Kaplický, získala územní rozhodnutí. Kdo bude jejím investorem, stále není známo. Radní chtějí do konce roku vědět, kdo stavbu za zhruba dvě miliardy zaplatí, aby záměr neblokoval pozemky a plány města. Novinářům to po jednání rady řekl primátorův náměstek Miroslav Joch.
„Územní rozhodnutí je pravomocné od 30. července. Předseda Jihočeské společnosti přátel hudby (JSPH) Antonín Kazil, jež o výstavbu koncertního centra několik let usiluje, nám slíbil, že až bude mít územní rozhodnutí, sdělí nám investora. Na radě jsme se dozvěděli, že jednají s několika investory. Požádali nás o určitý odklad. Jsme domluvení, že do týdne nám napíšou, dokdy nám sdělí investora,“ řekla ČTK primátorova náměstkyně Ivana Popelová.
Nejasnosti kolem stavby podle radních blokují pozemky v hodnotě desítek miliónů korun a také zadání k rekonstrukci KD Slavie. Zástupci JSPH teď podle Jocha mluví o třech nebo čtyřech potenciálních investorech, jeden je z Itálie, druhý z Japonska a dva z Čech. O investici musejí rozhodnout ještě představenstva společností. Navíc zástupci JSPH radní nepřesvědčili o tom, jak budou centrum provozovat.
Územní rozhodnutí má platnost dva roky. Do stavebního řízení musí mít investor vypořádaný vztah k pozemkům. Město plánuje pozemky investorovi prodat za komerční cenu.
Kaplický se svým týmem Future Systems navrhl pro Budějovice originální černý objekt organických tvarů. Dokončená studie je Kaplického nejdopracovanějším dílem v tuzemsku, jeho náhlá smrt však v lednu 2009 další jednání načas zmrazila. Navržený objekt má trojúhelníkový půdorys a zaujímá plochu téměř 1,5 hektaru. Centrum má mít například dva koncertní sály pro 1000 a 400 posluchačů.
zpráva ČTK