Projekty

Jilemnice znovu získala dotace na biatlonový areál Hraběnka

Na projekt modernizace biatlonového areálu Hraběnka zhruba za 76 miliónů korun získalo město Jilemnice 20 miliónů korun z investičního programu Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR. Na financování náročného projektu přispěl 15 milióny i Liberecký kraj a přidat chce ještě dalších 10 miliónů z vyšších daňových příjmů loňského roku. Krajští zastupitelé budou návrh schvalovat příští týden. ČTK to řekl hejtman Martin Půta.

Lyžařské a běžecké tratě začaly na Hraběnce v Jilemnici vznikat v roce 1945, do současného stavu byly přebudovány v letech 1960 až 1965. V roce 1976 byla slavnostně otevřena asfaltová dráha pro kolečkové lyže. Stav komunikace byl ale velmi špatný, důvodem bylo stáří i pohyb těžké zemědělské a lesní techniky. Proto byla už v roce 2004 vypracována první studie její obnovy. V roce 2012 nechalo město zpracovat novou studii, která počítala s rozvojem celého areálu. Sloužit by měl nejen biatlonistům či lyžařům, ale i veřejnosti a také studentům sportovního gymnázia. I to je podle Půty důvod, proč kraj projekt podporuje.

Práce na obnově areálu začaly už na konci roku 2016, zpomalila je ale zima a celou akci zkomplikovaly nejasnosti kolem financování. Město na modernizaci získalo 20 miliónů korun z programu MŠMT. Investiční program ale loni v květnu tehdejší ministryně Kateřina Valachová zrušila kvůli podezření ze zneužití. Jilemnice pak byla dlouho v nejistotě, zda se podaří dotaci v nové výzvě získat.

„Uspěli jsme a získali jsme znovu těch 20 miliónů,“ řekla ČTK starostka Jana Čechová. Areál už je podle ní téměř hotový. „Budovy už jsme zkolaudovali a slouží sportovním oddílům, na schválení čeká střelnice. Chybí ještě povrchy a dokončovací práce, úprava terénu. To všechno se bude dělat až zjara, zaskočil nás dřívější nástup zimy,“ dodala starostka. Hotovo by mělo být v květnu.

zpráva ČTK